Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Błażusiak wygrał w Tours i czwarty raz został mistrzem świata SuperEnduro
Błażusiak wygrał w Tours i czwarty raz został mistrzem świata SuperEnduro

2013-03-10 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, SuperEnduro, Błażusiak, Tours
Polska gwiazda halowego enduro Tadeusz Błażusiak zdobył w sobotę swój czwarty tytuł mistrza świata SuperEnduro, wygrywając trzecią i zarazem finałową rundę sezonu 2012/2013 we francuskim Tours.

Błażusiak, który zwyciężył także dwie poprzednie eliminacje w Łodzi oraz Barcelonie, do ostatnich zmagań przystępował ze 111 punktami. Drugi David Knight miał ich mniej o 29, trzeci Jonny Walker tracił jeszcze jedno oczko. Wyleczny na dobre z kontuzji ramienia, poranne kwalifikacje "Taddy" zakończył na drugim miejscu. Zawodnik fabrycznego teamu KTM pierwszy finał rozpoczynał za zespołowym partnerem Walkerem, ale zdołał go wyprzedzić i wygrać.

Finał nr 2, do którego zawodnicy startowali w odwróconej kolejności, Błażusiak rozpoczął ospale. Jednak potem wziął się za wyprzedzanie rywali, by ostatecznie wtargnąć na metę drugi, za Dani Gibertem. To zapewniło mu mistrzowski tytuł. Podczas trzeciego i ostatniego finału nasz rodak ruszył z bramki zdecydowanie, obejmując prowadzenie. Ale na szóstym okrążeniu miał wypadek, przez co wyprzedzili go Knight i Walker. Zwyciężył pierwszy z wymienionych, sięgając po miano wicemistrza.

W Tours, gdzie rozegrano rundę SuperEnduro po raz pierwszy, Błażusiak zgromadził łącznie 51 punktów, co pozwoliło mu wygrać całe zawody. W klasyfikacji generalnej sezonu pokonał Knighta o 32 oczka. Nowotarżanin mieszkający w Andorze potwierdził tym samym swoją dominację w halowym enduro. Oprócz czterech tytułów czempiona SuperEnduro, 29-latek ma na koncie także cztery mistrzostwa Ameryki Północnej w Endurocrossie (AMA Endurocross).
MŚ w SuperEnduro 2012/2013 - 3. runda w Tours - wyniki (podium)