Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Ekstrom nie dał się Paffettowi i deszczowi, został nowym liderem klasyfikacji generalnej (aktualizacja)

2015-08-02 - G. Filiks     Tagi: Audi, DTM, Wyniki, Ekstrom, Wyścigi, Austria, Red Bull Ring
Mattias Ekstrom (Audi) wytrzymał presję starego rywala Gary'ego Paffetta (Mercedesa) oraz ciężkie warunki pogodowe, wygrał niedzielny wyścig niemieckiej serii DTM na torze Red Bull Ring i został nowym liderem klasyfikacji generalnej sezonu.

Skrót wyścigu

Przez obfity deszcz w Austrii zawody wystartowały kilkanaście minut później niż planowano, ponadto podczas pierwszych pięciu okrążeń kierowcy jechali za samochodem bezpieczeństwa.

Ekstrom prowadził od początku do końca, ale na ostatnich kółkach musiał odeprzeć ofensywę bardzo szybkiego Paffetta. Brytyjczyk najpierw wyprzedził śmiało po zewnętrznej Mike'a Rockenfellera (Audi), a potem zaczął niwelować 5-sekundową stratę do lidera.

Zbliżył się do niego na 3.5 sekundy, by z powrotem oddalić na mniej więcej 6 sekund w trakcie obowiązkowej tury pit-stopów.

Ale Paffett nie złożył broni i zyskując czas przede wszystkim w drugim sektorze toru, na pięć minut przed finiszem zmagań doścignął Ekstroma już na 2.1 sekundy.
DTM: Ekstrom nie dał się Paffettowi i deszczowi, został nowym liderem klasyfikacji generalnejDTM: Ekstrom nie dał się Paffettowi i deszczowi, został nowym liderem klasyfikacji generalnej
Wtedy jednak były dwukrotny mistrz DTM sam przycisnął, ustanowił nowy najszybszy czas okrążenia i obronił pierwszą lokatę.

Szwed zwyciężył z 4.3-sekundową przewagą, odnosząc 23. wygraną w karierze.

Podium uzupełnił najlepszy w sobotę Edoardo Mortara (Audi). Włoch przeskoczył Rockenfellera podczas postojów, a później nawet usiadł na ogonie Paffettowi, ale wypadł z toru i został w tyle.
Dla odmiany bezbłędny Nico Muller awansował z jedenastej na piątą pozycję.

Za Szwajcarem, lider punktacji po sobotnich zawodach Pascal Wehrlein odrabiający straty po dwóch wizytach na poboczu, wyprzedził na finałowym kółku współpracującego z nim kolegę z Mercedesa Roberta Wickensa oraz Timo Scheidera w Audi, lecz wówczas Scheider uderzył Wickensa od tyłu, wepchnął Kanadyjczyka na Wehrleina i wyrzucił oba auta marki ze Stuttgartu w żwir.Wehrlein nie zdobywając żadnych punktów, spadł w tabeli łącznej za Ekstroma oraz za Mortarę.

Scheider finiszował szósty, ale za swój kontrowersyjny manewr trafił pod lupę sędziów i może dostać karę.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Lucas Auer, Maximilian Gotz, Christian Vietoris oraz Paul di Resta.

Auer zajmując 7. miejsce uzyskał najlepszy wynik w DTM, zaś Gotz w ogóle pierwszy raz zapunktował. Natomiast Vietoris oraz di Resta wywożą zdobycz ze Styrii mimo zwiedzania pobocza jak Wehrlein.

W punktach nie znalazł się ani jeden kierowca BMW. Najlepszy zawodnik bawarskiej marki Antonio Felix da Costa dojechał jako jedenasty.

Jamie Green (Audi), który przewodził generalce od początku sezonu do rundy na Red Bull Ringu, nie zapunktował już piąty raz z rzędu. Tym razem został sklasyfikowany na 18. pozycji.

AKTUALIZACJA: Scheider został wykluczony z wyników wyścigu. W związku z tym Auer, Gotz, Vietoris i di Resta otrzymali więcej punktów, a da Costa dostał 1 oczko.