Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Farfus najszybszy w kwalifikacjach na Nurburgringu. Pretendenci do mistrzostwa z tyłu

2013-08-17 - G. Filiks     Tagi: Nurburgring, Wyniki, DTM, Farfus, Kwalifikacje
Augusto Farfus (RMB/BMW) zdobył swoje drugie pole position w sezonie 2013 serii DTM, wygrywając kwalifikacje na torze Nurburgring. Walczący o tytuł Mike Rockenfeller (Phoenix/Audi) i Bruno Spengler (Schnitzer/BMW) zajęli odległe lokaty.

Farfus w Q4 zaliczył pomiarowe okrążenie jako trzeci. Czasem 1:23.296 brazylijski kierowca przejął pierwsze miejsce. Pozostał na nim, gdy ostatni w kolejności Marco Wittmann ustanowił rezultat 0.149 sekundy gorszy. Jednak druga pozycja Wittmanna stoi pod znakiem zapytania, ponieważ niemiecki debiutant trafił na dywanik do sędziów.

Za duetem BMW, trzecią lokatę zdobył Miguel Molina z Audi. Hiszpan wszedł do finałowej fazy czasówki pierwszy raz od 2011 roku. Najwolniejszy w niej tym razem okazał się Edoardo Mortara, inny zawodnik marki z Inglostadt. Piąte miejsce przypadło Gary'emu Paffettowi, najszybszemu wśród kierowców Mercedesa. Szósty był jego zespołowy partner z ekipy HWA i tegoroczny debiutant Daniel Juncadella. To najlepszy wynik mistrza Formuły 3 Euro Series w karierze zawodnika DTM.

Pozycje 7-8 zajęli odpowiednio Robert Wickens i Christian Vietoris, czołową dziesiątkę uzupełnili Mattias Ekstrom oraz Spengler. Obrońca tytułu i wicelider klasyfikacji generalnej nawet przez moment nie liczył się w grze o awans do Q4.
Lider tabeli ogólnej Rockenfeller odpadł już w Q2. Co ciekawe, w Q1 dyktował tempo. Przegrał Q3 o bagatela 0.011 sekundy. Wypadł ze strefy premiowanej przejściem dalej, gdy swoje czasy poprawili Juncadella i Molina.

Najszybszy na treningu Filipe Albuquerque zakończył występ po Q1. Do awansu zabrakło jednej setnej sekundy. Pierwszego segmentu zmagań nie przebrnęli także m. in. dwukrotny czempion DTM - Timo Scheider, czy trzykrotny mistrz WTCC - Andy Priaulx. Również Martin Tomczyk, najlepszy kierowca Deutsche Tourenwagen Masters z sezonu 2011. Reprezentant BMW odpadł w Q1 po raz czwarty z rzędu.