Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Kwalifikacje na Hockenheimring pod dyktando Ekstroma, sukces BMW
DTM: Kwalifikacje na Hockenheimring pod dyktando Ekstroma, sukces BMW

2012-04-28 - G. Filiks     Tagi: Hockenheim, DTM, Wyniki, Kwalifikacje, Ekstrom
Mattias Ekstrom pokonał piorunujące okrążenie na torze Hockenheimring, zdobywając pole position do inauguracyjnego wyścigu serii DTM sezonu 2012. Samochód BMW najlepiej poprowadził Dirk Werner, który wywalczył dla bawarskiej marki wysoką trzecią pozycję.

W Q4 Ekstrom jako jedyny przejechał bezbłędne kółko, notując rezultat 1:34.680. Jamie Green reprezentujący HWA Mercedes był najszybszy w Q3, dlatego podczas finałowej rozgrywki na tor ruszył jako ostatni, ale zblokował koła w drugim zakręcie. Przez resztę okrążenia próbował odrobić straty i ostatecznie osiągnął drugie miejsce, przegrywając z Ekstromem o 0.215 sekundy. Jeżdżący dla ekipy Schnitzera 30-letni Werner nie wyrobił się w nawrocie Spitzkehre na swoim ostatnim kółku, mimo to zdołał wywalczyć trzecią lokatę, najlepszą wśród zawodników dysponujących powracającym do DTM autem BMW. Ostatni uczestnik Q4 - Edoardo Mortara po błędzie popełnionym w pierwszym łuku zrezygnował z pomiarowego okrążenia i jutro ustawi swoje Audi na czwartym polu. Mike Rockenfeller jako pierwszy pojawił się na tablicy z czasami w Q3, lecz ostatecznie nie zdołał awansować do finałowego segmentu. Niemiec został sklasyfikowany na piątej pozycji, przed Gary Paffettem, imponującym debiutantem Andy Priaulxem i Timo Scheiderem.

Bruno Spengler, który dyktował tempo w Q2, wystartuje jako dziewiąty, obok zeszłorocznego mistrza Martina Tomczyka.
Ralf Schumacher był największym pechowcem Q2. Reprezentant HWA Mercedes został wypchnięty z 10. pozycji gwarantującej awans do dalszej fazy zmagań już po wywieszeniu flagi w szachownicę. Jedno miejsce za nim uplasował się Adrien Tambay, który w debiucie nieoczekiwanie pokonał kolegów z Audi - Filipe Albuquerque oraz Miguela Molinę.Najbardziej emocjonującym momentem Q1 była końcówa sesji, gdy Joey Hand - wówczas 19. - nagle wskoczył na 7. miejsce, pozbawiając je Moliny. Ostatecznie kierowca RMG BMW został sklasyfikowany na 16. lokacie.