Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Pierwsza wygrana Blomqvista
DTM: Pierwsza wygrana Blomqvista

2015-09-13 - G. Filiks     Tagi: BMW, DTM, Oschersleben, Wyniki, Wyścigi, Blomqvist
Tom Blomqvist odniósł pierwsze zwycięstwo w DTM podczas swojego debiutanckiego sezonu w niemieckiej serii wyścigowej samochodów turystycznych, wygrywając jej niedzielne zawody na torze Oschersleben.

Skrót wyścigu

Wicemistrz Europejskiej Formuły 3 ruszając z najwyższego w karierze drugiego pola, pokonał na starcie ustawionego obok kolegę z BMW - Augusto Farfusa i prowadził od początku do końca. Niespełna 22-letni Brytyjczyk triumfował z przewagą 7,8 sekundy i sprawił, że w czternastu dotąd rozegranych wyścigach tegorocznego sezonu 2015 zwyciężyło aż 10 różnych kierowców.

Zawody przerwano na ostatnim okrążeniu wobec poważnego wypadku Lucasa Auera, debiutanta z Mercedesa. Austriak także ściągnięty z Europejskiej F3, uderzył na wprost z impetem w bandę z opon. Szczęśliwie jest cały.

Farfus dojechał drugi, podium uzupełnił aktualny mistrz DTM - Marco Wittmann. Niemiec zyskał dwie pozycje na starcie, a potem wyprzedził Antonio Felixa da Costę. Da Costa później przetrwał presję lidera klasyfikacji generalnej Pascala Wehrleina (Mercedes), wobec czego tak jak w sobotnich zawodach samochody BMW zajęły cztery pierwsze pozycje.

Wehrlein mijając metę jako piąty, powiększył do 14 punktów przewagę w generalce nad głównym rywalem Mattiasem Ekstromem (Audi), który po starcie z odległego 18. pola i wolnym pit-stopie znów nie zdobył żadnego oczka.
Szóssty był Paul di Resta (Mercedes), siódmy triumfator sobotniego wyścigu Timo Glock (BMW).

Tylko ósme miejsce przypadło najlepszemu z kierowców Audi - Jamie Greenowi. Rodak Blomqvista przez całe zawody bronił się przed Maxime Martinem (BMW).

Z kolei Bruno Spengler (BMW) utrzymał się przed Ekstromem i zdobył jeden punkt za 10. pozycję.Z kierowców BMW nie zapunktował tylko Martin Tomczyk, po otrzymaniu kary przejazdu przez aleję serwisową za niebezpieczny wyjazd z pit-stopu.

Dziś podobnie jak wczoraj doszło do kolizji w pierwszym zakręcie wyścigu, ale mniejszej. Christian Vietoris (Mercedes) uderzył w Edoardo Mortarę (Audi), co wpędziło w tarapaty jeszcze Nico Mullera (Audi). Interweniował safety car, lecz tylko na jedno okrążenie.