Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  GP2: Karambol na starcie pierwszego wyścigu w Monako. Bird zwyciężył po wymianie skrzydła

2013-05-24 - G. Filiks     Tagi: Monte Carlo, Wyniki, GP2, Bird, Monako, wypadek, Wideo, Video, Wyścig
Sam Bird z zespołu Russian Time wygrał zorganizowane na ulicach Monte Carlo siódme tegoroczne zawody serii GP2. Do drugiego triumfu w sezonie Brytyjczyk potrzebował nowego tylnego skrzydła, ponieważ był jednym z uczestników wielkiego karambolu podczas startu wyścigu.

W wypadku wzięło udział aż 14 bolidów. Wyeliminowany został m. in. zdobywca pole position Johnny Cecotto Junior, który zresztą sprowokował całe zdarzenie. Zawody przerwano, a do restartu nie przystąpiło łącznie 9 zawodników. Drugi raz kierowcy ruszyli już za samochodem bezpieczeństwa. Stawkę prowadził Mitch Evans. Bird, który wymienił tylny spojler po otrzymaniu w trakcie pierwszego startu mocnego uderzenia od Kevina Ceccona, po zjeździe safety cara usiadł liderowi na ogonie.

Evans na restart założył super miękkie opony i trudno było mu się bronić przed Birdem, korzystającym z miękkiej mieszanki. Jednak utrzymał reprezentanta Russian Time za plecami aż do 13 okrążenia, gdy to złożył wizytę w pit-stopie. Nowozelandczykowi wymieniono wszystkie opony, zaś Birdowi cztery okrążenia później tylko tylne. Sam przejął prowadzenie i odjechał stawce na 22 sekundy, odnosząc pewne zwycięstwo.

Drugi metę przeciął Kevin Ceccon, który tak jak Bird przeskoczył Evansa po jego pit-stopie. Włoch może powalczyłby nawet o wygraną, gdyby nie stracił czasu za zwlekającym długo ze zmianą opon Rene Binderem.
Evans dojechał trzeci. Pod koniec chciał z powrotem wyjść przed Ceccona, ale zamiast atakować kierowcę Trident Racing, musiał pilnować tyłów, bowiem dogonił go Felipe Nasr, który wcześniej wyswobodził się z pojedynku z Jamesem Calado.

Lider klasyfikacji generalnej Stefano Coletti finiszował szósty i jego przewaga nad drugim w punktacji Nasrem zmalała do 15 oczek. Siódmy był Binder, ósme miejsce rzutem na taśmę zdobył Adrian Quaife-Hobbs, wyprzedzając Stephane Richelmiego. Włoch pozbawił Monakijczyka także pole position do niedzielnego sprintu.