Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  GRC: Scott Speed wygrał X-Games w Brazylii w rallycrossowym debiucie
GRC: Scott Speed wygrał X-Games w Brazylii w rallycrossowym debiucie

2013-04-22 - G. Filiks     Tagi: Speed, Wyniki, Rallycross, X-Games, Global RallyCross Championship, Brazylia, GRC
Ubiegłego weekendu w brazylijskim mieście Foz do Iguacu rozegrano pierwszą z czterech tegorocznych imprez igrzysk sportów ekstremalnych X-Games. Zawody rallycrossowe, które stanowiły także inauguracyjną rundę sezonu 2013 amerykańskiego cyklu Global Rallycross Championship, nieoczekiwanie zwyciężył Scott Speed.
Finałowy wyścig w rallycrossie na X-Games 2013 Foz do Iguacu
Speed - były kierowca Formuły 1, obecnie rywalizujący w NASCAR - w rallycrossie spróbował sił po raz pierwszy, mimo to pokonał całą plejadę gwiazd tej dyscypliny, łącznie z Travisem Pastraną, Kenem Blockiem, czy Tannerem Foustem. Wymienioną trójkę z finałowego wyścigu wyeliminował wypadek.
GRC: Scott Speed wygrał X-Games w Brazylii w rallycrossowym debiucieGRC: Scott Speed wygrał X-Games w Brazylii w rallycrossowym debiucie
„Kocham rallycross!" - powiedział Speed po triumfie w debiucie. „Miałem niesamowitą frajdę. Zawody bez wątpienia nie były nudne dla nikogo. Nigdy wcześniej nie skakałem samochodem, ani nie jeździłem na szutrze, wozem z napędem 4x4".

Rywalizowano na torze liczącym 800 metrów, tylko w 10% pokrytym asfaltem. Finał trwał 10 okrążeń i przystąpiło do niego 10 najlepszych kierowców. Już po starcie zapanował chaos. W pierwszym zakręcie Pastrana staranował Fousta, Block złamał zawieszenie, a debiutantowi Buddy'emu Rice'owi otworzyła się maska. Scott stracił tylny zderzak, ale objął pozycję wicelidera, podążając za młodym Toomasem Heikkinenem.

Po drugim kółku Speed zwolnił, dając się wyprzedzić Antonowi Marklundowi. Okrążenie później wyścig przerwano. Zarządzono restart na pozostałe do mety 6 okrążeń, bez mających rozbite auta Pastrany, Fousta, Blocka oraz Rice'a.

W trakcie piątego kółka ogólnie i pierwszego po restarcie Heikkinen agresywnie odebrał prowadzenie ruszającemu z pole position Speedowi. Trzeci był Steve Arpin, który na szóstym okrążeniu zaliczył Joker Lap, ale nie zdołał wyprzedzić Speeda. Za to okrążenie później dał się ograć Patrikowi Sandellowi i wypadł ze strefy medalowej.
Losy zwycięstwa zostały rozstrzygnięte dopiero w samej końcówce. Speed pojechał Joker Lap na finałowym okrążeniu i odzyskał od Heikkinena pierwsze miejsce w ostatnim zakręcie. Amerykanin przeciął metę 0.727 sekundy przed Finem. Strata trzeciego Sandella wyniosła 4.8 sekundy.

Były to pierwsze medale X-Games zarówno dla Speeda, Heikkinena, jak i Sandella. Wszyscy trzej jechali Fordami Fiesta.

Kolejna runda X-Games i Global Rallycross Championship odbędzie się w trzeci weekend maja w Barcelonie.
Global Rallycross Championship 2013 - X-Games w Foz do Iguacu - klasyfikacja końcowa