Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar, Milwaukee: Franchitti ruszy z pole position, lider mistrzostw Power z 14. miejsca

2012-06-16 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Franchitti, Kwalifikacje, IndyCar, Milwaukee
Dario Franchitti wygrał kwalifikacje i zdobył pole position do wyścigu IndyCar w Milwaukee, po drodze zaskakując samego siebie.

Brytyjski kierowca wygrał na liczącym jedną milę owalu rok temu, ale tym razem miał problemy ze znalezieniem właściwych ustawień bolidu podczas treningów. Jednak zmiany dokonane przed kwalifikacjami pozwoliły mu uzyskać najlepszą średnią prędkość maksymalną na przestrzeni dwóch okrążeń - 168.737 mil na godzinę. Drugie miejsce wywalczył zwycięzca poprzedniej rundy w Teksasie - Justin Wilson, uzyskując 168.287 mph. Bądź co bądź reprezentant Dale Coyne Racing ruszy dopiero z 12. pola, ponieważ podobnie jak sześciu innych zawodników dokonał nieautoryzowanej wymiany silnika.

Dzięki karze dla Wilsona, z pierwszej linii obok Franchittiego wystartuje Ryan-Hunter Reay. Po czasówce Amerykanin przekonywał, że mógłby pojechać jeszcze lepiej, gdyby ustawił sobie dłuższe biegi. Trzecie miejsce zgarnąłby Will Power, ale jako że też zostanie przesunięty o 10 pól do tyłu, za plecami Franchittiego pojedzie nieoczekiwanie Rubens Barrichello. Z czwartego miejsca ruszy Helio Castroneves.

Przewodzący klasyfikacji generalnej Power wystartuje jako 14. Na pocieszenie dla kierowcy Penske, jego najgroźniejszy rywal w walce o mistrzostwo Scott Dixon również otrzymał karę i ustawi swoje auto jeszcze 5 pozycji za nim.