Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Pole position Dixona do Indianapolis 500
IndyCar: Pole position Dixona do Indianapolis 500

2015-05-18 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Kwalifikacje, IndyCar, Dixon, Indianapolis 500
Scott Dixon wygrał kwalifikacje amerykańskiej serii wyścigowej IndyCar do 99. edycji najważniejszych zawodów jej sezonu - Indianapolis 500.

Przez deszcz, trzy wypadki na treningach z bolidami w powietrzu oraz wprowadzone po nich zmiany techniczne, czasówkę rozegrano z opóźnieniem, a także według innych zasad.

Zlikwidowano sesję "Fast Nine Shootout" i wszyscy kierowcy mieli do dyspozycji tylko jeden przejazd złożony z czterech okrążeń po owalu Indianapolis 500. Dixon, który w 2008 roku wygrał Indy 500 po starcie z pole position, uzyskał łączny czas 2:38.7579.

Były trzykrotny mistrz IndyCar pokonał o 0.2879 sekundy urzędującego czempiona Willa Powera. Zwycięstwo kierowcy zespołu Ganassi oznacza, że pierwszy raz tego roku na pierwszym polu startowym nie ustawi się zawodnik ekipy Penske.

Jednak Penske zdobyło trzy miejsca w czołowej piątce. Pierwszy rząd uzupełni Simon Pagenaud, zaś w drugim ustawią się Tony Kanaan (teamowy kolega Dixona), Helio Castroneves i Justin Wilson.
W rywalizacji dostawców silników oraz pakietów aerodynamicznych, Chevrolet zdominował Hondę. Poza szóstym Wilsonem, który był najwyżej sklasyfikowanym kierowcą z reprezentantów japońskiego koncernu, jak i stajni Andretti, wśród najlepszej dziesiątki uplasował się jeszcze tylko jeden zawodnik używający myśli technologicznej Hondy - jego zespołowy partner Marco Andretti.

Tymczasem lider klasyfikacji generalnej sezonu Juan Pablo Montoya okazał się jedynym kierowcą Penske, który wylądował poza czołówką. Kolumbijczyk zajął dopiero 15. lokatę.Bezpośrednio za nim wystartuje zeszłoroczny zwycięzca Indianapolis 500, Ryan Hunter-Reay.

Z kolei Graham Rahal - inna duża nadzieja Hondy - był 17. po awarii mechanicznej swojego samochodu.

Po sesji dla wszystkich kierowców, następnie przeprowadzono dogrywkę o pozycje 31-33. W niej odpadł Buddy Lazier.

Na wyniki kwalifikacji niewątpliwie miały wpływ nagłe porywy wiatru. Narzekało na nie sporo zawodników.

Wyścig odbędzie się w najbliższą niedzielę.