Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Karting: Wyłoniono polskich uczestników International ROTAX Open 2012
Karting: Wyłoniono polskich uczestników International ROTAX Open 2012

2012-07-11 - G. Filiks     Tagi: Karting, ROTAX MAX Challenge Poland
Minionego weekendu na torze kartingowym w Bydgoszczy stawili się kierowcy z Polski, Litwy, Niemiec i Rosji, aby rywalizować w Trophy of ROTAX Poland oraz Pucharze Brdy. Na liście zgłoszeń widniały 52 nazwiska w sześciu kategoriach. Walka rozgorzała od samego początku, ponieważ główną nagrodą były bilety na International ROTAX Open 2012 o wartości 1000 euro każdy. Obydwa padły łupem zawodników LAPO - Marcina Kapkowskiego (Senior MAX) i Marcina Łaskiego (Junior MAX). To właśnie oni będą zmagać się w Hiszpanii o bilety na Światowy Finał ROTAX’a.
Karting: Wyłoniono polskich uczestników International ROTAX Open 2012Karting: Wyłoniono polskich uczestników International ROTAX Open 2012
Bardzo zmienne warunki atmosferyczne urozmaiciły wyścigi w Bydgoszczy. Po falach upałów pojawiały się deszcze, które dały możliwość jazdy po mokrej nawierzchni. Sobotnie finały jednak odbyły się w temperaturze sięgającej 35 stopni Celsjusza. Stanowiło to nie lada wyzwanie dla zawodników ubranych w kombinezony i kaski. Tu wiele znaczyła kondycja fizyczna.
Jedną z ciekawostek była obecność w karcie klasy DD2 Masters Bartłomieja Grzybka - rajdowego Mistrza Polski, który walczył o punkty w barwach teamu LAPO. Zawodnik wykręcił drugą czasówkę i do półfinału ruszył z pierwszej linii. Prefinał ukończył na czwartym miejscu tuż za Adamem Kucharskim, drugim Norbertem Ogłazą i zwycięzcą Sauliusem Poceviciusem. Finał główny po dwudziestu okrążeniach wygrał ponownie Pocevicius, drugi linię mety przekroczył Kucharski przed Dąbrowskim i ponownie czwartym Grzybkiem. Podsumowując, klasę DD2 Masters zdominował Saulius Pocevicius i to on stanął na najwyższym stopniu podium, tuz za nim uplasował się Adam Kucharski i Mariusz Dąbrowski.
W kategorii DD2 MAX najszybszy na czasówce jak i podczas obu finałów był pochodzący z mocno wyścigowej rodziny Paweł Myszkier - zwycięzca Trophy of ROTAX Poland w tej klasie. Tuż za nim uplasował się Dennis Tuszynski
i Mateusz Surynowicz. W kategorii Senior MAX główną nagrodą był wspomniany wcześniej bilet do Portugalii. Wygrał go Marcin Kapkowski. W półfinale zmagał się z bardzo szybkim Bartoszem Mrukiem - czwartym w generalce, a w finale głównym z Arturem Janoszem - drugim w klasyfikacji. Trzecie miejsce wywalczył
przesympatyczny kierowca z Warszawy Jerzy Drabent.

Klasę Junior MAX absolutnie zdominował kierowca LAPO Marcin Łaski. Po zdobyciu pole position, zwyciężył w obu finałach i tym samym stając na najwyższym stopniu podium wygrał drugi z biletów na International ROTAX Open 2012. Na drugim miejscu uplasował się Dominik Musiatowicz, a na trzecim Filip Panas.

Dla klas Mini MAX i Micro MAX organizator przygotował oddzielne zawody pod nazwą Puchar Brdy. Dominik Musiatowicz po doskonałej czasówce, do półfinału wystartował z pole position. Pozycji lidera nie oddał do końca wyścigu. Finał główny również padł jego łupem. Wygrał w klasie Mini MAX, na drugim stopniu podium stanął Szymon Urbaniak, a na trzecim Wojciech Garbacz.

Pierwsze pole startowe w kategorii Micro MAX przeznaczonej dla najmłodszych
zawodników wywalczył Marcel Kuc, zwyciężył on również półfinał Pucharu. Jego imiennik Marcel Surmacz był jednak niedościgniony w finale. Oddalił się od reszty stawki na sporą odległość i zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Drugi był Kuc, trzeci Piotr Wiśnicki.