Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Dominacja Rossiego w Hiszpanii
MotoGP: Dominacja Rossiego w Hiszpanii

2016-04-24 - G. Filiks     Tagi: Jerez, Yamaha, Rossi, MotoGP, Hiszpania
W czołówce MotoGP jest pełno Hiszpanów, ale wyścig o Grand Prix tego kraju nie zwyciężył żaden z nich, za sprawą fantastycznej jazdy Valentino Rossiego.

Słynny Włoch po starcie z pole position zdominował zawody na torze Jerez i wygrał na nim pierwszy raz od 2009 roku - czyli sezonu, w którym zdobył swoje ostatnie mistrzostwo świata. Na drugim okrążeniu został wyprzedzony przez drugiego reprezentanta Yamahy, obrońcę tytułu Jorge Lorenzo, lecz natychmiast odzyskał prowadzenie.

"The Doctor" następnie odskoczył Hiszpanowi. Pomogła mu w tym walka "Por Fuery" z liderem klasyfikacji generalnej Marciem Marquezem. Gdy Lorenzo przestał być naciskany przez Marqueza, zaczął odrabiać stratę do lidera, jednak Rossi zareagował podkręceniem tempa, nie dał się dogonić i pewnie triumfował.

Druga pozycja Lorenzo dała dublet Yamasze. Marquez stanął na najniższym stopniu podium i utrzymał sporą przewagę w punktacji - as Hondy wyprzedza Lorenzo o 17 oczek, zaś Rossiego o 24.
Czwarty finiszował jego zespołowy kolega Dani Pedrosa. Po świetnym starcie z siódmego pola znalazł się przed partnerem i jechał jako trzeci, ale Marquez wyprzedził go na drugim kółku.

Potem Pedrosa wytrzymał presję Aleixa Espargaro z Suzuki.

Szósta lokata przypadła drugiemu zawodnikowi tego teamu Maverickowi Vinalesowi.Siódmy dojechał Andrea Iannone. Reprezentant Ducati ruszając dopiero z 11. pola jeszcze spadł o parę miejsc, lecz później wyprzedził kilku rywali.

Iannone ratował honor Ducati, ponieważ Andrea Dovizioso znów miał ogromnego pecha i w ogóle nie osiągnął mety. Po bardzo dobrym starcie z czwartego pola przez moment był wiceliderem wyścigu, ale stopniowo spadł na 7. miejsce, a na dziesiątym okrążeniu dopadł go jakiś problem z motocyklem.Za Iannone, na ósmej pozycji sklasyfikowano najlepszego zawodnika z satelickich ekip - Pola Espargaro.

Dziewiąty był Eugene Laverty - po starcie z 15. pola. Przez pewien czas Irlandczyk zajmował nawet siódme miejsce.

Pierwszą dziesiątkę uzupełnił Hector Barbera.

Poza Dovizioso odpadł jeszcze tylko Alvaro Bautista. Zawodnik Aprilii miał wypadek już na początku rywalizacji.