Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP, GP Kataru: Lorenzo wygrywa pierwszy wyścig sezonu

MotoGP, GP Kataru: Lorenzo wygrywa pierwszy wyścig sezonu

2016-03-20 - P. Krupka     Tagi: Lorenzo, Losail, Motocyklowe Mistrzostwa Świata, MotoGP
Od zwycięstwa rozpoczął Jorge Lorenzo obronę tytułu mistrzowskiego w MotoGP. Hiszpan wygrał nocne GP Kataru na torze Losail. Nie przyszło mu to jednak łatwo - tak jak spodziewano się po kwalifikacjach, bardzo mocny był duet Ducati oraz Marc Marquez.

Lorenzo w pierwszej połowie musiał sporo natrudzić się, by utrzymać pierwsze miejsce, zwłaszcza na prostej startowej, gdzie Andrea Dovizioso i Andrea Iannone mieli olbrzymią przewagę w szybkości. Na drugim okrążeniu obaj z łatwością wyprzedzili Yamahę, potem doszło do walki w zakrętach. Iannone jednak upadł, jadąc na drugiej pozycji, przez co mistrz świata miał łatwiejsze zadanie.
Gdy na 10. okrążeniu Lorenzo pokonał Dovizioso w walce o prowadzenie, później rozpoczął już tylko powolną ucieczkę. Marc Marquez wraz z Valentino Rossim niemal przez cały czas próbowali rozgrywać między sobą walkę o najniższy stopień podium, w którą w końcówce wciągnięty został również Dovizioso.
Ostatecznie Włoch z Ducati obronił drugie miejsce, Marquez z niewielką stratą dojechał trzeci, a Valentino Rossi zakończył wyścig tuż za podium. Dani Pedrosa był piąty, ale miał już ogromną stratę, podobnie jak Maverick Vinales, którego być może zbyt wcześnie okrzyknięto rewelacją sezonu.
Najlepszym zawodnikiem z zespołu satelickiego był Pol Espargaro, który zajął siódme miejsce. Słabo natomiast poszło duetowi Aprilii. Stefan Bradl upadł, a Alvaro Bautista był zaledwie trzynasty (na 15. którzy ukończyli wyścig). Upadli jeszcze Cal Crutchlow i Yonny Hernandez.

MotoGP, GP Kataru 2016: wyścig (czołowa 10.)