Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Groźny wypadek Baza drugiego dnia przedsezonowych testów
MotoGP: Groźny wypadek Baza drugiego dnia przedsezonowych testów

2016-02-02 - G. Filiks     Tagi: Sepang, MotoGP, Wypadki, Baz, Petrucci, Testy, Malezja, Wyniki, Stoner, Lorenzo
Dramatyczny wypadek Lorisa Baza był głównym wydarzeniem drugiego dnia pierwszej tury testów MotoGP przed sezonem 2016 na torze Sepang.

Zawodnik Avintia Ducati został zrzucony z motocykla na prostej startowej przy prędkości 290 km/h. Cudem nie odniósł żadnych istotnych obrażeń i później jeszcze wrócił do akcji. Przyczyna wypadku nie została jeszcze ustalona, ale mówi się, że najprawdopodobniej zawiodła opona.

W tym roku MotoGP jeździ na nowym ogumieniu Michelin, które wróciło do królewskiej klasy po siedmiu latach przerwy. Już na wcześniejszych testach były problemy z oponami francuskiego producenta.

Michelin w reakcji na zdarzenie m. in. zabroniło używać przez resztę dnia miękkiej mieszanki.

Dlatego pierwsze miejsce zajął niespodziewanie Danilo Petrucci. Reprezentant Pramac zeszłorocznym jednośladem Ducati wykręcił najlepszy czas - 2:00,095 - jeszcze na szybszym ogumieniu. Mistrz świata Jorge Lorenzo, który wczoraj był lepszy od najbliższego rywala o sekundę - dziś mimo przymusu założenia twardych opon ustąpił Petrucciemu tylko o 0,060 sekundy i zajął 2. miejsce.

Hiszpan znów okazał się dużo szybszy od głównych rywali - Marc Marquez z Hondy stracił do niego 0,688 sekundy, zespołowy partner Valentino Rossi 0,866 sekundy, a drugi zawodnik Hondy - Dani Pedrosa aż 1,320 sekundy.
Lorenzo w pewnym momencie wywrócił się na zakręcie nr 5, na którym upadało wielu. Także Pedrosa, czy Pol Espargaro. Drugi z wymienionych zaliczył tam "glebę" nawet dwukrotnie. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał.

Casey Stoner mierząc się z innymi pierwszy raz od momentu zakończenia kariery wyścigowej w 2012 roku został sklasyfikowany na 9. pozycji. Były 2-krotny mistrz świata i obecny tester Ducati był tylko 0,051 sekundy wolniejszy od pierwszego podstawowego zawodnika włoskiego zespołu Andrei Iannone oraz 0,620 sekundy szybszy od drugiego Andrei Dovizioso.