Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Lorenzo pokonał Marqueza w kwalifikacjach do GP Czech
MotoGP: Lorenzo pokonał Marqueza w kwalifikacjach do GP Czech

2015-08-15 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Lorenzo, Brno, Wyniki, Czechy, Marquez
Jorge Lorenzo minimalnie pokonał Marka Marqueza w kwalifikacjach MotoGP do GP Czech i zdobył swoje drugie pole position w sezonie 2015.

Wicelider klasyfikacji generalnej dyktował warunki od samego początku. Ostatecznie wykręcił znakomity czas 1:54.989, aż pół sekundy lepszy od poprzedniego rekordu toru Brno ustanowionego dwa lata temu przez Cala Crutchlowa. Zawodnik Yamahy zresztą pobił go już na sobotnim treningu. Broniący mistrzowskiego tytułu Marquez, który wygrał dwa ostatnie wyścigi, jak i czasówki do nich, ustępował Lorenzo przez większość weekendu, ale w końcówce dogonił "Por Fuerę" na 0.074 sekundy.

Lider klasyfikacji generalnej oraz zespołowy partner Lorenzo - Valentino Rossi znów nie imponował na pojedynczym okrążeniu, plasując się początkowo na siódmej pozycji, lecz przełamał się na finałowym kółku i odebrał Andrei Iannone z Ducati trzecie miejsce. "The Doctor" ruszy z pierwszej linii tak jak Lorenzo z pole position dopiero drugi raz tego roku.

Iannone tymczasem utworzy drugi rząd z Bradleyem Smithem (Tech 3) oraz teamowym kolegą Andreą Dovizioso.

W trzecim ustawią się Maverick Vinales (Suzuki), zespołowy partner Smitha - Pol Espargaro i Dani Pedrosa (Honda).
Pedrosa, który wygrał GP Czech ubiegłego roku, wywalczył dopiero 9. pole startowe zmagając się z bólem kostki u lewej nogi po wypadku na jednym z piątkowych treningów.

Pol Espargaro awansował z Q1, wspólnie z Calem Crutchlowem, który w Q2 zajął 10. lokatę.

W drugim segmencie zmagań wystąpili jeszcze Hector Barbera i Yonny Hernandez. Zabrakło w nim m. in. drugiego reprezentanta Suzuki - Aleixa Espargaro.