Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Lorenzo potrącił mewę i pokonał Marqueza w kwalifikacjach do GP Australii

2013-10-19 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, MotoGP, Lorenzo, Phillip Island, Australia, Kwalifikacje, Wyścigi motocyklowe
Jorge Lorenzo mimo zderzenia z mewą pokonał Marka Marqueza w walce o pole position do wyścigu MotoGP na torze Phillip Island, podczas którego jego rywal będzie próbował zapewnić sobie tegoroczne mistrzostwo świata.Obrońca tytułu potrącił ptaka już na pierwszym okrążeniu pomiarowym Q2. Mewa pozostała w chłodnicy Yamahy. Jednak Lorenzo zdołał wykręcić najlepszy czas - 1:28.527. Marquez pobił osiągnięcie wicelidera klasyfikacji generalnej wynikiem 1:28.384, by na drugim przejeździe zejść do 1:28.120.

Wtedy Lorenzo wrócił na tor już bez mewy w motocyklu i huknął rezultatem 1:27.899, przejmując pierwsze pole startowe z powrotem. Hiszpan jeszcze przyśpieszył na kolejnym okrążeniu, ale skończyła mu się opona. Lorenzo, który poprawił dotychczasowy rekord Phillip Island autorstwa Caseya Stonera aż o 0.766 sekundy, jutro nie może stracić do Marqueza więcej niż 7 punktów, jeśli chce utrzymać szansę na mistrzostwo.

Pierwszy rząd startowy uzupełni Valentino Rossi na drugiej Yamasze, jednak był zdecydowanie wolniejszy niż ci przed nim - od zespołowego partnera Lorenzo o 0.748 sekundy.
Tylko czwarte miejsce zdobył najszybszy na obu dzisiejszych treningach wicemistrz świata i zwycięzca ostatniego wyścigu Dani Pedrosa.

Piąta pozycja przypadła Alvaro Bautiście, lokaty 6-7 zajęli zawodnicy satelickiej ekipy Tech 3. Cal Crutchlow pokonał tegorocznego debiutanta Bradleya Smitha o zaledwie 0.123 sekundy.Ósme miejsce wywalczył Nicky Hayden, czołową dziesiątkę uzupełnili dwaj inni reprezentanci Ducati - Andrea Dovizioso i Andrea Iannone. Włosi musieli przebrnąć Q1.

W rywalizacji CRT górą Colin Edwards. Dopiero na trzeciej pozycji zdecydowany lider tej stawki Aleix Espargaro. Hiszpan miał starcie z Yonnym Hernandezem i dał się pokonać jeszcze Randy de Punietowi.

De Puniet oraz Edwards zaliczyli upadki w Q2.