Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Lorenzo wygrał GP Australii, Marquez zdyskwalifikowany
MotoGP: Lorenzo wygrał GP Australii, Marquez zdyskwalifikowany

2013-10-20 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Lorenzo, Phillip Island, Wyniki, Australia, Marquez, Wyścigi motocyklowe
Jorge Lorenzo zwyciężył wyścig MotoGP na torze Phillip Island i dzięki dyskwalifikacji Marka Marqueza, zmniejszył dystans dzielący go od lidera klasyfikacji generalnej do 18 punktów.

Zawody ostatecznie skrócono do zaledwie 19 okrążeń. Z powodu obaw o wytrzymałość opon na nowej nawierzchni australijskiej trasy, każdy miał nakaz zmiany motocykla podczas kółka nr 9 lub 10. Jednak Marquez odwiedził boksy dopiero po 11. okrążeniu, wobec czego niedługo później dostał czarną flagę.

Dani Pedrosa drugą maszyną Hondy przekroczył prędkość na wjeździe do alei serwisowej i otrzymał karę oddania jednej pozycji. Wicemistrz świata pozwolił się wyprzedzić Marquezowi zaraz przed tym, jak jego zespołowy partner został wykluczony. Obaj reprezentanci Hondy od samego początku mocno naciskali startującego z pole position Lorenzo. As Yamahy na pierwszym okrążeniu popełnił drobny błąd i wywiózł ze sobą Marqueza, co pozwoliło objąć prowadzenie Pedrosie.

Jednak po zaledwie jednym zakręcie liderem znów był Lorenzo. Natomiast Pedrosa spadł na trzecie miejsce, także za Marqueza.
Pedrosa jako pierwszy zjechał po nowy motocykl - na koniec 9. okrążenia. Ale nie zdążył zwolnić wystarczająco przed linią wyznaczającą początek ograniczenia prędkości, która została przesunięta.

Lorenzo wrócił na tor przed nosem Pedrosy, gdy zaliczył pit-stop kółko później. Marquez zaś nie wiadomo czemu nie pojawił się w boksach.Tegoroczny debiutant zameldował się w alei dopiero po 11. rundzie. Wracając wyjechał obok Lorenzo. Doszło do drobnego kontaktu, po którym Marquez zwiedził pobocze i spadł na 3. pozycję.

Po czarnej fladze dla Marqueza, Lorenzo odjechał Pedrosie i pewnie wygrał. Dzisiejszy triumf wskrzesił jego szanse na obronę tytułu.Najniższy stopień podium wywalczył Valentino Rossi. "The Doctor" wjechał na metę niemal równo z Calem Crutchlowem i Alvaro Bautistą. Dzieliło ich zaledwie 0.169 sekundy.

Bradley Smith po fantastycznym starcie był nawet czwarty, ale ostatecznie finiszował szósty. Kolejne trzy miejsca przypadły zawodnikom Ducati, wśród których najszybszy okazał się Nicky Hayden. Andrea Iannone z satelickiej stajni Pramac pokonał drugiego reprezentanta fabrycznego teamu Andreę Dovizioso w batalii o ósmą pozycję.

Czołową dziesiątkę uzupełnił Randy de Puniet, najlepszy w stawce CRT.

Do końca sezonu MotoGP zostały jeszcze dwie eliminacje - 27 października odbędzie się wyścig o GP Japonii, 10 listopada zobaczymy zawody w Walencji.
MotoGP - GP Australii 2013 (Phillip Island) - wyścig (19 okr.)