Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Lorenzo wygrał kwalifikacje do finałowego GP Walencji, Rossi upadł
MotoGP: Lorenzo wygrał kwalifikacje do finałowego GP Walencji

MotoGP: Lorenzo wygrał kwalifikacje do finałowego GP Walencji, Rossi upadł

2015-11-07 - G. Filiks     Tagi: Kwalifikacje, Walencja, Wyniki, Lorenzo, Ricardo Tormo, MotoGP, Rossi, Valencia
Jorge Lorenzo zdobył pole position do ostatniego tegorocznego wyścigu MotoGP w Walencji, podczas gdy jego rywal w walce o mistrzostwo świata Valentino Rossi zakończył kwalifikacje upadkiem.

Rossi wyprzedzający Lorenzo o 7 punktów, zajął ostatnie, 12. miejsce w Q2, ale nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ i tak wiedział, że będzie rozpoczynał jutrzejsze zawody z samego końca stawki, w rezultacie kary za kontrowersyjną kolizję z ustępującym czempionem Markiem Marquezem w GP Malezji dwa tygodnie temu. Włoch początkowo zdawał się nie cisnąć, ale na finiszu sesji wywrócił się niegroźnie na zakręcie nr 2 toru Ricardo Tormo.

Lorenzo zaś pojechał jak stwierdził "najlepsze okrążenie w życiu", czasem 1:30,011 ustanowił nowy rekord domowego obiektu i wyprzedził o prawie pół sekundy drugiego najszybszego zawodnika. Był nim Marquez.

Z pierwszej linii wystartuje jeszcze zespołowy partner Marqueza z Hondy i zwycięzca dwóch z trzech ostatnich wyścigów Dani Pedrosa.

Czwarte pole wywalczył kolejny Hiszpan Aleix Espargaro, który musiał przebijać się z Q1. Gwiazdor Suzuki ustąpił Lorenzo już o blisko sekundę.
Aleix będzie miał obok siebie dwóch Brytyjczyków - Cala Crutchlowa oraz Bradleya Smitha.

Jego młodszy brat Pol przedzielił zawodników Ducati - Andreę Iannone i Andreę Dovizioso, którzy rozczarowali plasując się tylko na lokatach 7-9.

W Q2 wystąpili jeszcze Danilo Petrucci na Ducati satelickiej ekipy Pramac oraz drugi zawodnik Suzuki - Maverick Vinales.

Vinales awansował z Q1 wspólnie z zespołowym kolegą mimo groźnego upadku. Wylądował boleśnie na plecach, na dodatek mało brakowało, a zostałby uderzony przez Nicky'ego Haydena.Amerykanin w ostatnim Grand Prix w swojej karierze jednak imponująco zdołał ominąć rywala. Sam zajął 17. miejsce.