Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Lorenzo zwycięża kwalifikacje do GP San Marino
MotoGP: Lorenzo zwycięża kwalifikacje do GP San Marino

2015-09-12 - G. Filiks     Tagi: Yamaha, MotoGP, Lorenzo, Misano, Wyniki, Kwalifikacje, San Marino
Jorge Lorenzo zdominował kwalifikacje MotoGP do Grand Prix San Marino.

Zawodnik Yamahy przewodził tabeli wyników od początku sesji, a pewnym momencie odskoczył stawce na 0,4 sekundy.

Ostatecznie pokonał o 0,106 sekundy aktualnego mistrza świata Marka Marqueza z Hondy, dzięki czasowi 1:32,146. To nowy rekord toru Misano, któremu parę miesięcy temu wymieniono nawierzchnię. Obsadę pierwszego rzędu startowego uzupełni jutro lider klasyfikacji generalnej sezonu Valentino Rossi. Drugi reprezentant Yamahy przeszkodził Lorenzo, gdy zespołowy partner i rywal do tytułu jechał swoje finałowe okrążenie.

"Por Fuera" mimo utrzymania pole position denerwował się na "The Doctora" tłumacząc, że gdyby nie został przez niego spowolniony na trasie, poprawiłby się o parę dziesiątych sekundy, ponieważ rezultat 1:32,146 uzyskał po błędzie. Przez większość kwalifikacji najbliższym konkurentem Lorenzo był teamowy kolega Marqueza - Dani Pedrosa, ale były trzykrotny wicemistrz świata spadł w końcówce na 4. miejsce.

Piąte wywalczył nadspodziewanie szybki Michele Pirro, występujący na dodatkowym, trzecim Ducati.

Stali zawodnicy włoskiego producenta Andrea Iannone i Andrea Dovizioso uplasowali się na pozycjach 7-8. Ulegli jeszcze Bradley'owi Smithowi.
Obok Iannone oraz Dovizioso z trzeciej linii ruszy Ducati satelickiej ekipy Pramac prowadzone przez Danilo Petrucciego, który zdobył pierwsze podium w MotoGP podczas poprzedniego GP Wielkiej Brytanii.

W Q2 wystąpili jeszcze Aleix Espargaro (Suzuki), Cal Crutchlow i Pol Espargaro.

Aleix Espargaro oraz Crutchlow awansowali z Q1. Wyeliminowali tam m. in. Scotta Reddinga, Mavericka Vinalesa (Suzuki), czy Yonny'ego Hernandeza.