Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Marquez najszybszy w kwalifikacjach na Silverstone. 10. pole position mistrza w sezonie
MotoGP: Marquez najszybszy w kwalifikacjach na Silverstone

Marc Marquez zdobył 10. pole position w zdominowanym przez siebie tegorocznym sezonie MotoGP, zwyciężając kwalifikacje do Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone.

Mistrz świata był najszybszy także we wszystkich czterech sesjach treningowych, ale czasówkę zaczął od rezultatu, który dawał mu tylko trzecie miejsce. Jednak zawodnik Hondy szybko podkręcił tempo, jako jedyny zszedł z wynikiem poniżej 2 minut i jednej sekundy i pokonał o 0.3 sekundy zdobywcę drugiej pozycji. Okazał się nim jak w poprzednich kwalifikacjach do GP Czech as Ducati Andrea Dovizioso.

Ostatnie miejsce w pierwszym rzędzie startowym przypadło Jorge Lorenzo. Reprezentant Yamahy w piątek potężnie zmagający się z oponami, przewodził tabeli przed finałowym kółkiem Marqueza, lecz ostatecznie wylądował na trzeciej lokacie ze stratą 0.035 sekundy do Dovizioso. Czwartą pozycję wywalczył Aleix Espargaro. Obok najlepszego zawodnika z niższej klasy Open ruszą zespołowi partnerzy Marqueza i Lorenzo - odpowiednio Valentino Rossi oraz Dani Pedrosa.

Najlepiej z riderów gospodarzy wypadł Bradley Smith, zajmując 7. miejsce. Jedyny Brytyjczyk jeżdżący w fabrycznym zespole - Cal Crutchlow, jednośladem Ducati nie przebrnął Q1 i został sklasyfikowany dopiero na 15. pozycji.