Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Marquez pokonuje Lorenzo o włos w kwalifikacjach na Circuit of the Americas
MotoGP: Marquez pokonuje Lorenzo w kwalifikacjach na Circuit of the Americas

2016-04-09 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Ameryka, Circuit of the Americas, USA, Stany Zjednoczone, Kwalifikacje, Honda
Marc Marquez przewodzący klasyfikacji generalnej MotoGP pokonał minimalnie Jorge Lorenzo w pojedynku o pole position do Grand Prix Ameryk.

Mistrz świata z lat 2013-2014 wygrał kwalifikacje na torze Circuit of the Americas uzyskując czas lepszy niż aktualny czempion o zaledwie 0,069 sekundy. Jego rezultat to 2:03,188. Zawodnik Hondy jest ekspertem od pętli w Austin - zwyciężył na niej wszystkie trzy poprzednio rozegrane czasówki i wyścigi, a także był najszybszy w każdej z czterech sesji treningowych, jakie poprzedziły dzisiejsze zmagania.

Obsadę pierwszego rzędu startowego uzupełni jutro zespołowy partner Lorenzo z Yamahy - Valentino Rossi. Mimo, że był wolniejszy od Marqueza o prawie pół sekundy.

Czwarte miejsce wywalczył Andrea Iannone, jednak reprezentant Ducati ruszy z siódmego pola w rezultacie kary za kolizję z kolegą z teamu Andreą Dovizioso w zeszłotygodniowym GP Argentyny. Maverick Vinales motocyklem Suzuki zajął 5. lokatę, ze stratą do Marqueza już przekraczającą sekundę.

Szósty był Cal Crutchlow, najlepszy spośród zawodników niefabrycznych zespołów.

Dovizioso uplasował się na 7. miejscu, ale cofnięcie Iannone przesunie go do drugiej linii. Wystartuje przed zespołowym partnerem, choć ustąpił mu o 0,426 sekundy.
Partner Marqueza - Dani Pedrosa pojechał wolniej drugą Hondą o 1,191 sekundy i musi zadowolić się 8. pozycją.

Dziewiąty był drugi zawodnik Suzuki - Aleix Espargaro, który awansował z Q1 razem z Bradleyem Smithem, ostatecznie jedenastym. Przedzielił ich w Q2 Scott Redding.

Najwolniej w drugim segmencie rywalizacji pojechał Loris Baz, ale 12. pole startowe to i tak najlepszy wynik w jego karierze.W Q1 odpadł m. in. drugi z braci Espargaro - Pol. Zajął trzecie miejsce przegrywając z Aleixem o jedyne 0,018 sekundy.

Na tor w ogóle nie wyjechał Jack Miller. Australijczyk wycofał się z GP po upadku na pierwszym treningu. Odnowiła mu się kontuzja kostki prawej nogi.