Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Marquez zwycięża szalone GP Kataru po batalii z Valentino Rossim
MotoGP: Marquez zwycięża szalone GP Kataru po batalii z Valentino Rossim

2014-03-23 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Valentino Rossi, Katar, Wyniki, Marquez, Wyścig, Wyścigi motocyklowe, Losail
Marc Marquez rozpoczął w wielkim stylu obronę tytułu mistrza świata motocyklowej serii MotoGP, wygrywając inaugurację sezonu 2014 na torze Losail. W przeprowadzonym nocą brawurowym GP Kataru as Hondy pokonał po zaciętym pojedynku słynnego Valentino Rossiego z Yamahy.

Jorge Lorenzo na drugim fabrycznym motocyklu japońskiego producenta okazał się największym przegranym pełnych dramatycznych zwrotów akcji zmagań. Czempion z lat 2010 oraz 2012 rozpoczął znakomicie, od razu przedzierając się na czoło stawki z piątego pola startowego. Jednak pędząc jak szalony nawet nie pokonał w całości pierwszego okrążenia, zanim wylądował poza torem i zakończył swój występ.

Po odpadnięciu Lorenzo, nowym liderem został Bradley Smith, ale również on nie nacieszył się długo prowadzeniem.

Na pierwsze miejsce wyskoczył następnie Stefan Bradl... i też nie opanował swojego jednośladu. Właśnie po wywrotce Niemca na szpicę wrócił zdobywca pole position Marquez. Hiszpan, który zaledwie sześć tygodni temu złamał nogę, do samej mety musiał toczyć ostrą batalię z nacierającym Rossim. Przeżywający dziś drugą młodość były 7-krotny mistrz świata królewskiej klasy trzy razy go wyprzedzał, ale ostatecznie poległ, finiszując ze stratą 0.259 sekundy.
Podium uzupełnił Dani Pedrosa na drugim motocyklu Hondy, wykorzystując klęskę Alvaro Bautisty, który wywrócił się dwa kółka przed końcem.

Odpadnięcie aż sześciu zawodników pozwoliło Aleixowi Espargaro przebić się z 9. na 4. pozycję.

Za najszybszym riderem kategorii Open dojechał duet Ducati - Andrea Dovizioso i Cal Crutchlow.Najlepiej z debiutantów wypadł Scott Redding. Ubiegłoroczny wicemistrz świata Moto2 wygrał walkę o 7. miejsce z Nickym Haydenem różnicą 0.035 sekundy.