Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Ostry pojedynek Marqueza i Lorenzo w kwalifikacjach do GP Wielkiej Brytanii. Debiutant znów lepszy od mistrza

Marc Marquez pokonał Jorge Lorenzo w zaciętej walce o pole position do motocyklowego Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Pierwszą linię uzupełnił faworyt lokalnej publiczności Cal Crutchlow.

Porywająca batalia broniącego mistrzowskiego tytułu Lorenzo z przewodzącym klasyfikacji generalnej debiutantem Marquezem zaczęła się od uderzenia starszego Hiszpana. As Yamahy już na pierwszym okrążeniu zdecydowanie pobił dwuletni rekord Silverstone w kategorii MotoGP należący do Caseya Stonera, notując czas 2:01.497. Marquez natychmiast odpowiedział jeszcze lepszym rezultatem, zanim Lorenzo odzyskał pozycję lidera tabeli wynikiem 2:01.217, ustanowionym na ostatnim kółku swojego pierwszego przejazdu.

Po założeniu nowych opon, para wznowiła wojnę między sobą. Lorenzo od razu zszedł poniżej 2 minut i 1 sekundy. Marquez mimo groźnych momentów zdołał poprawić czas rywala o 0.128 sekundy i wygrał piąte kwalifikacje z rzędu.

Marc oraz Jorge byli poza zasięgiem reszty stawki. Crutchlow po wywrotkach na porannym treningu ustanowił rezultat aż 0.734 sekundy gorszy od triumfatora czasówki.
Wicemistrz świata Dani Pedrosa drugą maszyną fabrycznego teamu Hondy zajął tylko 5. miejsce, przegrywając jeszcze ze Stefanem Bradlem jeżdżącym motocyklem Japończyków w barwach satelickiej stajni LCR. Szósty był Valentino Rossi, zespołowy partner Lorenzo.

Słynny Włoch o mało nie został wypchnięty z drugiej linii przez rodaka Andrę Dovizioso. Reprezentant Ducati okazał się wolniejszy o zaledwie 0.014 sekundy. Wystartuje z trzeciego rzędu obok Alvaro Bautisty (Gresini/Honda) i teamowego kolegi Nicky'ego Haydena.Czołową dziesiątkę uzupełnił Bradley Smith. Wśród zawodników CRT wygrał Colin Edwards. Amerykanin pokonał w walce o awans do drugiej fazy kwalifikacji Randy de Punieta różnicą bagatela 0.006 sekundy. Aleix Espargaro zapewnił sobie miejsce w Q2, ale nie wystąpił z powodu złamania małego palca na treningu.