Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Pierwsze pole position Lorenzo na Le Mans
MotoGP: Pierwsze pole position Lorenzo na Le Mans

2016-05-07 - G. Filiks     Tagi: Le Mans, Yamaha, MotoGP, Lorenzo, Francja
Jorge Lorenzo broniący mistrzostwa świata MotoGP pewnie wygrał kwalifikacje do GP Francji i jutro pierwszy raz ruszy z pole position na słynnym torze Le Mans.

As Yamahy już czterokrotnie triumfował w tym wyścigu, ale nigdy wcześniej nie zwyciężył czasówki przed nim.

Teraz zrobił to z łatwością, pokonując najbliższego rywala o 0,441 sekundy. Wykręcił czas 1:31,975, który jest najlepszym w historii MotoGP uzyskanym na krótkiej pętli gospodarza prestiżowych 24-godzinnych zawodów samochodowych. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Marc Marquez. Reprezentant Hondy przeskoczył bezpośrednio za plecy Lorenzo swoim finałowym kółkiem z siódmej lokaty.

Obsadę pierwszego rzędu uzupełni Andrea Iannone z Ducati - mimo, że po ruszeniu na ostatni przejazd upadł, gdy zamoczyła mu się opona na tylnym kole przez awarię pompy wody. Włoch potem jeszcze próbował się poprawić na zapasowym motocyklu, lecz nie zdołał i przegrał z Marquezem o 0,053 sekundy. Ale trzecia pozycja w takich okolicznościach to wciąż bardzo dobry wynik.

Zupełnie nie powiodło się natomiast Valentino Rossiemu. Zespołowy partner Lorenzo i rodak Iannone po zdominowaniu ostatniego GP Hiszpanii, teraz był tylko 7.
Uległ nawet obu zawodnikom satelickiej ekipy Yamahy. Duet Tech 3 - Pol Espargaro oraz Bradley Smith ustawi się w drugiej linii razem z drugim zawodnikiem Ducati - Andreą Dovizioso.

Rossi wystartuje z trzeciej wspólnie z Maverickiem Vinalesem z Suzuki i Calem Crutchlowem.

Czołową dziesiątkę zamknął wracający po kontuzji Danilo Petrucci. Reprezentant zespołu Pramac awansował z Q1, ale miał wypadek pod koniec Q2.

Wywrócił się też partner Marqueza - Dani Pedrosa. 30-latek wylądował na 11. miejscu. Najwolniej w Q2 pojechał najszybszy w Q1 drugi zawodnik Suzuki - Aleix Espargaro.