Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie startów Polaków w miniony weekend: Kubica na podium w Renault Sport Trophy
Robert Kubica
Robert Kubica minionego weekendu zadebiutował w pucharze Renault Sport Trophy, startując treningowo na torze Spa-Francorchamps - i od razu stanął na podium.Były gwiazdor Formuły 1 nie imponował szybkością na testach, ale w kwalifikacjach przyśpieszył i wykręcił trzeci czas.

Następnie razem ze swoim zmiennikiem amatorem Christophe Hamonem potwórzył to miejsce w sobotnim wyścigu endurance. Na przedostatnim okrążeniu Kubica wyprzedził rywala z Tajlandii, choć nie musiał tego robić, bo ten miał 25-sekundową karę za przewinienie partnera, który wcześniej spowodował wypadek z Hamonem. W niedzielnym sprincie profesjonalistów Robert na starcie próbował znów zyskać jedną pozycję, ale niestety ostatecznie sam został wyprzedzony - na drugim kółku przez lidera klasyfikacji generalnej sezonu Kevina Korjusa.

Tak czy inaczej, był to obiecujący weekend dla krakowianina.

Kosiniak mistrzem Yamaha R6 Dunlop Cup

Patryk Kosiniak wygrał puchar Yamaha R6 Dunlop Cup, przedsionek najbardziej prestiżowych serii wyścigów motocyklowych.

Przed finałową rundą sezonu na torze Hockenheimring nasz rodak przewodził klasyfikacji generalnej z zaledwie 1 punktem przewagi nad niemieckim zawodnikiem Markiem Zellhoferem. W pierwszym połowie wyścigu Kosiniak ostro walczył o drugie miejsce i zostawił za sobą Zellhofera, który na półmetku zmagań zaliczył wywrotkę.

W ośmiu zawodach sezonu 27-letni "Kosa" odniósł trzy zwycięstwa i nigdy nie finiszował poza podium.

Basz kartingowym wicemistrzem Niemiec

Karol Basz został kartingowym wicemistrzem Niemiec.
Nasz mistrz świata miał szanse na pierwsze miejsce, ale podczas finałowej rundy sezonu w Kerpen znów nie ukończył pierwszego wyścigu. Walcząc ze swoim głównym rywalem Paavo Tonterim, został przez niego wyeliminowany na ostatnim okrążeniu. Fin dostał karę i spadł na czwartą pozycję, ale i tak sięgnął po tytuł.W drugich zawodach Basz finiszował drugi.

Najlepszy wynik Śmiechowskiego w ELMS

Jakub Śmiechowski zaliczył swój najlepszy występ w European Le Mans Series.

Były mistrz BOSS GP i jego zmiennik za sterami Ligiera JS P3 polskiego zespołu Inter Europol Competition - niemiecki zawodnik Jens Petersen - ukończyli 4-godzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps na 15. miejscu ogólnie, a zarazem 6. w kategorii LMP3.W rywalizacji uczestniczyło 39 samochodów, w tym 18 pojazdów LMP3.

Duet Śmiechowski - Petersen pokonał 92 okrążenia, jak inne czołowe załogi LMP3 cztery mniej niż zwycięzca.

Dreszer na podium w GT4 European Series

Maciej Dreszer w duecie z norweskim zawodnikiem Madsem Siljehaugiem wywalczył podium w zawodach GT4 European Series na torze Hungaroring.

Kierowcy superlekkiego bolidu KTM X-Bow GT4 finiszowali jako drudzy w drugim wyścigu. Zaczynali rywalizację z dwunastej lokaty, ale gdy Siljehaug przejął auto od Dreszera, był już szósty. Minął metę jeszcze cztery miejsca wyżej mimo uderzenia w barierę na ostatnim okrążeniu. Incydent ten nie kosztował go żadnej pozycji.Dreszer i Siljehaug ustąpili jedynie kierowcom Maserati GranTurismo MC GT4.

W pierwszych zawodach, które zaczynali dopiero z dwudziestego miejsca, zajęli 4. pozycję - znowu najwyższą spośród dosiadających KTM-a. Dreszer po drodze uszkodził samochód w kolizji.

Do zmagań przystąpili jeszcze Piotr i Antoni Chodzeniowie, ale odpadli swoim Maserati po stłuczce siedem kółek przed końcem. W drugim wyścigu już nie uczestniczyli.

Kisiel stracił podium w Audi R8 LMS Cup

Jan Kisiel drugi raz stanął na podium wyścigu azjatyckiego pucharu Audi R8 LMS Cup, ale po zawodach stracił swoje 3. miejsce na torze Korea International Circuit.

Urzędującemu mistrzowi Audi Sport TT Cup doliczono na mecie 1,5 sekundy za spowodowanie kolizji z reprezentantem gospodarzy Kyong-Oukiem You, w efekcie 22-latek zamienił się z nim pozycjami, spadając na 4. lokatę.W drugim wyścigu Kisiel po starcie z 8. pola utrzymał swoje miejsce.

W klasyfikacji generalnej sezonu awansował z pozycji 8. na 7.

Spadek Rdest w Audi Sport TT Cup

Gosia Rdest spadła z 7. na 8. lokatę w punktacji niemieckiego pucharu Audi TT po przedostatniej eliminacji sezonu, rozegranej na torze Hungaroring.

Polka najpierw była 11. w kwalifikacjach. Następnie finiszowała jako 8. w pierwszym wyścigu. W drugim musiała zadowolić się 12. miejscem. Poniosła straty na starcie, uderzona przez rywala.Dodatkowo kolizja na finałowym okrążeniu pierwszych zawodów ściągnęła na nią (i jej konkurenta) karę cofnięcia o 10 pozycji na starcie wyścigu w zawieszeniu do końca sezonu.

Kryzys Błażusiaka w AMA EnduroCross

Tadeusz Błażusiak przeżywa fatalny okres w mistrzostwach Ameryki Północnej w endurocrossie.

Wielokrotny czempion tej serii z przeszłości trzeci raz z rzędu nie ukończył zawodów. W finale w Phoenix sam się wycofał.Błażusiak nie radzi sobie odkąd odniósł kontuzję kciuka.

Na półmetku sezonu jest dopiero 11. w generalce.

Sikora dziewiąty w Superbike*IDM

Ireneusz Sikora (BMW S 1000 RR) zajął 9. miejsce na 11 zawodników w międzynarodowych mistrzostwach Niemiec Superbike*IDM w klasie Superbike. Polak ominął 5 z 16 wyścigów sezonu. Nie wystartował m. in. w finałowej rundzie na torze Hockenheimring, ponieważ tydzień wcześniej złamał nogę w wypadku na obiekcie EuroSpeedway Lausitz.W klasie Superstock 1000 mieliśmy dwóch naszych reprezentantów - Andrzeja Pawelca i Bartłomieja Wilczyńskiego (obaj także BMW S 1000 RR). Zostali sklasyfikowani na pozycjach 18-19 (na 26 zawodników). Pawelec wystąpił w siedmiu zawodach, Wilczyński w dziesięciu.

W klasie Superstock 600 na 15. miejscu (na 20 zawodników) uplasował się Sebastian Zieliński (Yamaha R6). Popularny "Zioło" uczestniczył w sześciu wyścigach.

Lukas wygrywa w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe

Robert Lukas zdominował ostatnią rundę naszpikowanego Polakami pucharu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, rozegraną na Hungaroringu.Startujący jako gość czołowy zawodnik Porsche Supercup wygrał kwalifikacje, a potem oba wyścigi. Drugi w obu zawodach był już pewny mistrzowskiego tytułu Piotr Parys. Na najniższym stopniu podium dwukrotnie stanął jeszcze niedawno jeżdżący w Euroformule Open Igor Waliłko.