Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie startów Polaków w miniony weekend: Wygrana Ptaka w Euroformule Open, pole position Lukasa w Porsche Supercup, podium Kisiela w Audi R8 LMS Cup
Antoni Ptak

Miniony weekend był pasmem przełomowych sukcesów polskich kierowców wyścigowych. Najgłośniej jest chyba o Antonim Ptaku, który odniósł pierwsze zwycięstwo w Euroformule Open.

19-latek jechał jak natchniony przez całą rundę na brytyjskim torze Silverstone, stopniowo piąc się w górę stawki.
Antoni PtakAntoni Ptak
Zaczął od piątej pozycji w kwalifikacjach do sobotniego wyścigu. W samych zawodach świetnie wystartował i od razu awansował na trzecie miejsce. Dowożąc je do mety, zdobył pierwsze prawdziwe podium w hiszpańskiej serii, w której dwa lata temu został wicemistrzem Artur Janosz.

W niedzielę Ptak najpierw otarł się o pole position, ustępując w drugiej czasówce tylko Coltonowi Hercie - o 0,190 sekundy.

W wyścigu Amerykanin słabo ruszył i Polak natychmiast został liderem.
Nasz rodak utrzymał prowadzenie do końca mimo presji ze strony arystokraty Ferdinanda Habsburga oraz opadów deszczu na ostatnim okrążeniu.

Igor Waliłko w pierwszych zawodach po starcie z 11. pola finiszował jako 8., a w drugich ruszając z 8. pola był 7.

W klasyfikacji generalnej sezonu Ptak przeskoczył z 9. na 6. miejsce, zaś Waliłko cały czas jest 8.
Pole position Lukasa w Porsche Supercup

Tymczasem na węgierskim torze Hungaroring zachwycał życiową jazdą Robert Lukas startujący w popularnym pucharze Porsche Supercup, w którym dwa lata temu po wicemistrzostwo sięgnął Kuba Giermaziak.

Lukas wykręcił drugi czas w kwalifikacjach - tak konkurencyjny nie był nigdy wcześniej - a po zakończeniu sesji okazało się, że wystartuje z samego pole position. Lepszy od bielszczanina o 0,221 sekundy ówczesny lider generalki Mathieu Jaminet został wykluczony z sobotnich wyników, ponieważ jego samochód nie przeszedł badania kontrolonego.
Robert LukasRobert Lukas
W wyścigu Robert spadł na starcie za Svena Mullera, ale mijając metę na 2. pozycji i tak znowu osiągnął najlepszy wynik w karierze.

W tabeli łącznej awansował z miejsca 7. na 6.

Podium Kisiela w Audi R8 LMS Cup

Rozwinął skrzydła także Jan Kisiel, rywalizujący w azjatyckim pucharze Audi R8 LMS Cup.

Mistrz Audi Sport TT Cup występując na tajlandzkim torze Chang zaczął od 5. pozycji w kwalifikacjach.
Jan KisielJan Kisiel
W pierwszym wyścigu zajął 6. miejsce - które oznaczało start z drugiego pola do drugich zawodów.

Kisiel wykorzystał znalezienie się w pierwszym rzędzie w niedzielę, zdobywając pierwsze podium w cyklu. Finiszował jako trzeci.

W generalce jest 6.

Janosz po staremu w GP3

Niestety, za to nie udało się nic zdziałać będącemu najwyżej z Polaków w drabince wyścigów jednomiejscowych bolidów Janoszowi.
Artur JanoszArtur Janosz
23-latek nie zapunktował podczas eliminacji GP3 na Hungaroringu. Uplasował się na 14. pozycji w kwalifikacjach, ponownie na 14. w pierwszym wyścigu i na 12. w drugich zawodach.