Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Buemi nowym mistrzem Formuły E po dramatycznym pojedynku z di Grassim w Londynie
Formuła E

Były mistrz świata w wyścigach długodystansowych Sebastien Buemi pokonał Lucasa di Grassiego o niecałe pół sekundy w dramatycznej walce o tytuł nowego mistrza elektrycznej Formuły E minionego weekendu w Londynie.

Stolica Wielkiej Brytanii jak rok temu gościła dwa wyścigi. Podczas jednego z nich doszło do wypadku dwójki pojedynkującej się o mistrzostwo. Ale po kolei. Przed podwójną eliminacją w Parku Battersea między rywalami do tytułu był tylko jeden punkt różnicy - na korzyść di Grassiego.

Kwalifikacje do pierwszego wyścigu okazały się klęską obu - przez deszcz, który złapał jednych, a innych nie. Di Grassi wylądował na 11. miejscu, Buemi na 14.

W samych zawodach przebili się na pozycje 4-5.
Formuła EFormuła E
Di Grassi w pewnym momencie miał stłuczkę z Jeanem-Ericiem Vergne i stracił kawałek przedniego skrzydła. Podążający tuż za nim Buemi zaatakował, ale nie zdołał wyprzedzić Brazylijczyka do samej mety.

Potem Buemi sam został wyprzedzony przez Sama Birda, lecz Brytyjczyk zwolnił na finiszu. Buemi zawadził o niego, ale ukończył rywalizację jedną lokatę wyżej.

Skrót sobotniego wyścigu Formuły E w Londynie

Po tym wyścigu di Grassi wyprzedzał Buemiego o 3 oczka.
Buemi odrobił tę stratę w całości wygrywając czasówkę do drugich zawodów. Di Grassi był wolniejszy prawie o sekundę, mimo to uplasował się tylko dwa miejsca niżej.

Gdyby pozostali zrównani liczbą punktów, mistrzostwo przypadłoby di Grassiemu - dzięki temu, że w ciągu sezonu więcej razy zajął trzecią pozycję.
Mało brakowało, a właśnie tak kierowca zespołu ABT Schaefller Audi Sport sięgnąłby po tytuł, ponieważ po starcie drugiego wyścigu wpadł na Buemiego i wydawało się, że obaj mogą nie pojechać dalej.

Di Grassi tłumaczył, że Buemi za wcześnie hamował do zakrętu, Buemi odpowiedział, że di Grassi próbuje przerzucić winę za swój błąd i stracił do niego cały szacunek. Potem sędziowie ukarali di Grassiego - doliczeniem mu 50 sekund na mecie.

Jeden i drugi kontynuowali występ, ale obydwaj już nie mieli szans znaleźć się w punktowanej dziesiątce. Więc rozgorzała bitwa na uzyskanie najlepszego czasu okrążenia, za który są przyznawane 2 oczka.

Buemi skarżył się, że di Grassi wówczas umyślnie mu przeszkadzał, lecz wygrał z 31-latkiem, notując rezultat 1:24,150 i pokonując go o 0,483 sekundy.

Skrót niedzielnego wyścigu Formuły E w Londynie

Świętował również drugi kierowca Renault e.Dams - Nicolas Prost. Syn 4-krotnego mistrza świata Formuły 1 Alaina Prosta zwyciężył oba wyścigi w Londynie - i awansował na trzecią pozycję w tabeli łącznej.
Warto wspomnieć także o pierwszym w karierze podium Bruno Senny. Siostrzeniec 3-krotnego czempiona F1 i wielkiego konkurenta Alaina Prosta - Ayrtona Senny, zajął 2. miejsce w pierwszych zawodach.

Buemi przejął tytuł mistrza Formuły E od Nelsona Piqueta Juniora. Trzeci sezon tej serii ma ruszyć 9 października w Hong Kongu.

Druga z rzędu wygrana Bakkeruda w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata

Tymczasem w Szwecji oglądano drugie z rzędu zwycięstwo Andreasa Bakkeruda w Rallycrossowych Mistrzostw Świata (WRX).

Norweg ruszając Fordem Focusem RS zespołu Kena Blocka w finale kategorii Supercar z pole position, przegrał start z ustawionym obok reprezentantem gospodarzy Timmym Hansenem, ale przejął prowadzenie od kierowcy Peugeota 208 na ostatnim okrążeniu.Hansen nie zdążył wrócić przed Bakkerudem z Joker Lap.

Bakkerud zaliczył "Dżokera" od razu przy pierwszej okazji.

Przed samą metą Hansen miał problem z hamulcem ręcznym i jeszcze spadł za Sebastiena Loeba, który jest jego zespołowym partnerem.

W finale wystąpiło aż czterech Szwedów. Poza Hansenem również lider klasyfikacji generalnej sezonu Mattias Ekstrom, Anton Marklund oraz Johan Kristoffersson.

Ekstrom nie ukończył wyścigu przez kłopoty ze swoim Audi S1. Zajmując ostatnią pozycję nie powiększył 5-punktowej przewagi w generalce nad broniącym tytułu Petterem Solbergiem, który odpadł w pierwszym półfinale.

Skrót finałowego wyścigu rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata w Szwecji

Bakkerud dzięki triumfowi w Holjes awansował na trzecią lokatę w punktacji.

Pierwsze zwycięstwo Kinga w GP2

Z kolei w serii GP2 doszło do pierwszej wygranej Jordana Kinga.

Kierowca rozwojowy Manora w F1 triumfował w mokrym sprincie na torze Red Bull Ring. Kluczem do sukcesu było otrzymanie pole position dzięki awansowi z 10. na 8. miejsce w wyścigu głównym, który zawdzięcza ukaraniu przez sędziów najszybszego w kwalifikacjach Siergieja Sirotkina i Gustava Malji.Rozegrane przy zmiennych warunkach pogodowych chaotyczne zawody główne padły łupem Mitcha Evansa. Nowozelandczyk przebił się na pierwszą pozycję z dziesiątego pola startowego. Bezpośrednio za nim dojechał drugi reprezentant zespołu Campos Racing - Sean Gelael, zdobywając pierwsze podium w GP2.Największym wygranym weekendu jest jednak Raffaele Marciello. Były junior Ferrari po zajęciu 3. miejsca w sobotę i 4. w niedzielę został nowym liderem klasyfikacji generalnej sezonu. Wyprzedza o 10 punktów najbliższego rywala - Evansa.

Poprzednio przewodzący tabeli łącznej Artiom Markiełow w Austrii nie zdobył ani jednego punktu i spadł na 4. pozycję.