Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Buemi wygrywa zawody Formuły E w Monako
Formuła E
Minionego weekendu fani motorsportu mogli emocjonować się nie tylko  Formułą 1, ale też między innymi Formułą E, która wróciła do Monako. Wyścig elektrycznych mistrzostw na skróconej wersji słynnego toru ulicznego w Księstwie jak dwa lata temu wygrał Sebastien Buemi, obrońca mistrzowskiego tytułu i lider klasyfikacji generalnej trwającego sezonu.

Skrót wyścigu

Kierowca Renault e.Dams najpierw był najszybszy w kwalifikacjach, następnie prowadził przez całe zawody. Na finałowym okrążeniu naciskał go wicemistrz i wicelider generalki Lucas di Grassi, ale nie zdołał wyprzedzić.

Wcześniej za plecami Szwajcara i Brazylijczyka doszło do kolizji walczących o najniższy stopień podium Nelsona Piqueta Juniora oraz Jeana-Erica Vergne'a. W efekcie tej stłuczki trzecie miejsce zajął ostatecznie partner zespołowy Roberta Kubicy w F1 sprzed lat Nick Heidfeld. Mimo, że ruszał z ósmego pola.Buemi mogący pochwalić się zwycięstwami w czterech z pięciu dotąd rozegranych wyścigów sezonu 2016/2017, zwiększył swoją przewagę nad di Grassim w tabeli łącznej do 15 punktów. Reszta jest daleko w tyle.
Dodajmy, że w każdych z dotychczasowych zawodów na pole position ustawiał się inny kierowca.

Zwycięstwa Monteiro i Bennaniego w WTCC

Tymczasem Tiago Monteiro (Honda Civic) i Mehdi Bennani (Citroen C-Elysee) podzielili się wygranymi w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC), które wystartowały na węgierskim obiekcie Hungaroring.

Monteiro zwyciężył wyścig otwarcia. Tylko dziewiąte miejsce w kwalifikacjach lidera klasyfikacji generalnej sezonu oznaczało, że zaczynał pierwsze zawody z drugiego pola. Na pole position ustawił się John Filippi (Citroen C-Elysee), ale miał problemy z wystartowaniem. Monteiro od razu objął prowadzenie i już go nie oddał, mimo presji ze strony Toma Chiltona (Citroen C-Elysee).Podium uzupełnił najszybszy w kwalifikacjach Robert Huff (Citroen C-Elysee). Mistrz z 2012 roku przebił się o sześć pozycji.

Skrót wyścigu otwarcia

W wyścigu głównym triumfator też startował z drugiego pola. Bennani tak jak Monteiro natychmiast został liderem. Później z powrotem znalazł się za Huffem, ale Brytyjczyk dostał karę przejazdu przez boksy za uderzenie na pierwszym okrążeniu od tyłu w Nicky'ego Catsburga (Volvo S60) - który w reakcji łańcuchowej wpadł na zespołowego kolegę Nestora Girolamiego i wyeliminował go z zawodów. Całe zdarzenie spowodowało wyjazd samochodu bezpieczeństwa.Huff po odbyciu kary zajął tylko 10. lokatę.

Obok Bennaniego na podium stanęli Catsburg i ponownie Chilton.

Skrót wyścigu głównego

Monteiro był 5. w zawodach głównych i w tabeli łącznej sezonu prowadzi teraz z przewagą 38 punktów nad drugim Catsburgiem.

Wygrana Kristofferssona w WRX

W Belgii rozegrano kolejną rundę Rallycrossowych Mistrzostw Świata (WRX). Najlepszy okazał się Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo GTI).

Skrót finałowego wyścigu

Szwed przerwał serię zwycięstw broniącego tytułu rodaka Mattiasa Ekstroma (Audi S1) i zbliżył się do niego w punktacji na 3 oczka.

Kristoffersson wygrał kwalifikacje, ale zajął drugie miejsce w swoim półfinale i w finale objął prowadzenie dopiero na samym finiszu.Początkowo liderem był zespołowy partner Kristofferssona - Petter Solberg. Jednak Norweg zaatakowany przez następnego Szweda Timmy'ego Hansena (Peugeot 208), przepychając się z nim wpadł w poślizg i stracił pierwszą pozycję, a dodatkowo w całym zamieszaniu skierował na bandę z opon rodaka Andreasa Bakkeruda (Ford Focus RS).

Hansen po przejęciu prowadzenia wyrobił sobie sporą przewagę, lecz na ostatnim okrążeniu przebiła mu się opona i gdy wykonał "Joker Lap", przegrał z Kristofferssonem o niecałą sekundę.Na najniższym stopniu podium stanął Solberg, który stracił do Hansena jedynie 0,011 sekundy.

W finale wystąpił i Ekstrom. Zajął 4. miejsce. Zabrakło natomiast Sebastiena Loeba (Peugeot 208), który odpadł w półfinale po przygodach.

O występie naszego Martina Kaczmarskiego napiszemy tradycyjnie w newsie poświęconym wyłącznie startom Polaków.

Wygrane Leclerca i Matsushity w Formule 2

Na hiszpańskim torze Barcelona-Catalunya wspólnie z Formułą 1 startowała m. in. Formuła 2.

W kwalifikacjach i wyścigu głównym zwyciężył lider punktacji Charles Leclerc. 19-letni junior Ferrari stoczył pojedynek o triumf w sobotnich zawodach z Lucą Ghiotto. Podium uzupełnił kierowca rozwojowy Renault w F1 - Oliver Rowland.W niedzielnym sprincie na pole position ustawił się Artiom Markiełow, ale słabo wystartował i spadł na dziewątą lokatę. Liderem został Nicholas Latifi, lecz cztery okrążenia przed metą wypadł na żwirowe pobocze i sprezentował Matsushicie wygraną.

Latifi ostatecznie uplasował się na 3. pozycji. Razem z nim i Matsushitą na podium stanął kolejny raz Rowland.Tymczasem Leclerc awansował z miejsca ósmego na czwarte.

W klasyfikacji łącznej sezonu Monakijczyk prowadzi z przewagą 26 punktów nad Rowlandem.

Dominacja Powera w IndyCar

W Stanach Zjednoczonych rozegrano zawody IndyCar na drogowej pętli toru Indianapolis. Zwyciężył Will Power, przerywając swoją złą passę w cyklu.

Australijczyk okazał się najlepszy we wszystkich sesjach. W wyścigu spadł podczas pierwszych pit-stopów za kolegę z ekipy Penske - Helio Castroenevesa, ale wrócił przed Brazylijczyka w trakcie drugich postojów.Pod koniec Castroneves stracił jeszcze trzy miejsca, wyprzedzony przez Scotta Dixona, Ryan Hunter-Reaya i urzędującego mistrza Simona Pagenauda.

Wracający Juan Pablo Montoya był 10.

W klasyfikacji generalnej dalej prowadzi Pagenaud - z 10-punktową przewagą nad Dixonem. Power jest 5.

Gosia Rdest zwycięża w Kia Lotos Race

Na Hungaroringu obok WTCC wystartowały Wyścigowe Mistrzostwa Polski Kia Picanto.Gościnnie wystąpiła w nich Gosia Rdest - i wygrała drugi wyścig. W zwariowanych zawodach pokonała o 0,09 sekundy najbliższego rywala, 14-letniego Nikodema Wierzbickiego.

Skrót drugiego wyścigu

W pierwszym wyścigu najlepszy był lider klasyfikacji generalnej Jan Antoszewski. Po starcie z pole position 16-latek spadł za Damiana Litwinowicza, ale wrócił przed niego dwa okrążenia przed metą.

Skrót pierwszego wyścigu

Trela triumfatorem rundy Drift Masters GP na Nurgurgringu

Tymczasem polska liga driftingowa Drift Masters GP zorganizowała zawody na słynnym torze Nurburgring w Niemczech.

Wygrał driftingowy mistrz Polski - Paweł Trela (Opel GT). Pokonał w finale przeziębionego reprezentanta gospodarzy Johannesa Hountondija. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Romanowski, który wcześniej zwyciężył kwalifikacje.W rywalizacji uczestniczyło 53 kierowców. W tym 15 Polaków.

Kluza i "Dubai" najszybsi na inaugurację nowego sezonu GSMP

W Załużu rozpoczęto tegoroczny sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP).

Sobotnią część Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego podobnie jak zeszłego roku zwyciężył Waldemar Kluza (Skoda Fabia S2000). W niedzielę najszybszy okazał się Czech Vaclav Janik (Norma M20FC), ale w klasyfikacji GSMP triumfował "Dubai" (Mitsubishi Lancer Evo IX). Kluzę zaś wyeliminowała awaria.
GSMPGSMP
Dramatyczne wypadki w NASCAR i WSBK

Na koniec mrożące krew w żyłach wypadki z NASCAR Cup Series i Mistrzostw Świata Superbike (WSBK).

Uczestnikami kraksy w NASCAR byli Joey Logano, Danica Patrick oraz Aric Almirola. Miała doprowadzić do niej awaria hamulców w samochodzie Logano. Jemu i Patrick nie stało się nic poważnego, ale Almirola doznał złamania kompresyjnego kręgu. Wycinano go z auta.

W WSBK stanął w potężnym ogniu motocykl Eugene Laverty'ego. Irlandczyk na szczęście wcześniej zeskoczył ze swojej Aprilii i jest cały. Przed wywrotką stracił hamulce, uszkodzając jednoślad w kolizji z Alexem Lowesem.