Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Rossi kończy domowy wyścig MotoGP awarią silnika zamiast wygraną

Valentino Rossi minionego weekendu miał szanse zwyciężyć domowy wyścig MotoGP o Grand Prix Włoch, ale pogrążyła go awaria silnika.

Stary mistrz zdobył pole position do zawodów przed własną publicznością na torze Mugello, korzystając na współpracy z Maverickiem Vinalesem, który będzie jego kolegą w zespole Yamahy od przyszłego roku. Ale zaprzeczył, że użyczanie sobie nawzajem cienia aerodynamicznego z aktualnym reprezentantem Suzuki było planowane. W samym wyścigu Rossi nie zdołał utrzymać za plecami nacierającego z 5. pola obecnego partnera i czempiona Jorge Lorenzo, ale też nie pozwolił mu odjechać.

Jednak na 9. z 23 okrążeń "The Doctor" stanął w kłębach dymu wydobywających się z jego maszyny. Lorenzo też miał defekt jednostki napędowej, lecz na rozgrzewce.

Po odpadnięciu Rossiego, Lorenzo stoczył pasjonujący bój o triumf na finałowych kółkach z Markiem Marquezem (Honda) i wygrał o 0,019 sekundy. Na pocieszenie dla Włochów, na trzecim stopniu podium stanął Andrea Iannone (Ducati). Lorenzo teraz przewodzi klasyfikacji generalnej z 10-punktową przewagą nad Marquezem, natomiast Rossi traci do lidera aż 37 oczek.

Kolejna eliminacja MotoGP w pierwszy weekend czerwca na terenie Hiszpanów - obiekcie Barcelona-Catalunya. Nie wiadomo, czy wystąpi w niej Loris Baz, który ma połamaną stopę po kraksie na starcie wczorajszego wyścigu z udziałem trzech zawodników.

MotoGP - urywki z GP Włoch

Buemi prawie dogonił di Grassiego w Formule E

Działo się także w elektrycznej Formułe E, która wystartowała w stolicy Niemiec - Berlinie.
Wicelider klasyfikacji generalnej oraz wicemistrz serii Sebastien Buemi po uporaniu się na początku ze zwycięzcą kwalifikacji Jeanem-Erikiem Vergne zdominował wyścig i dogonił na 1 punkt lidera tabeli łącznej Lukasa di Grassiego.

Di Grassi musiał przebijać się dopiero z 8. pola startowego. Brazylijczyk dotarł na 3. miejsce. Finiszowałby drugi, ale zespołowy partner Daniel Abt jadąc u siebie zignorował polecenie teamu, aby przepuścić kolegę.Vergne ostatecznie piąty był jednym z pięciu kierowców, którym pokazano czarno-pomarańczową flagę, nakazującą zjazd do boksu na naprawę bolidu.Otrzymał ją również m. in. debiutujący w cyklu kolejny po Abcie reprezentant gospodarzy Rene Rast. Zastępujący Antonio Felixa da Costę były 3-krotny mistrz Porsche Supercup w ogóle nie został sklasyfikowany, ale zaimponował szybkością.Dodajmy, że po kwalifikacjach ukarano trzech kierowców za niedozwolone ciśnienie opon. W gronie tym znalazł się Nick Heidfeld.

W kalendarzu drugiego sezonu Formuły E pozostała jeszcze tylko jedna pozycja - podwójna eliminacja w Londynie, zaplanowana na pierwszy weekend lipca.

Formuła E - skrót wyścigu w Berlinie
Bohater Indy

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych rozegrano kwalifikacje do 100. edycji legendarnego wyścigu Indianapolis 500, najważniejszej rundy serii IndyCar.

Wygrał je James Hinchcliffe, który rok wcześniej omał nie zginął w wypadku na owalu Indianapolis Motor Speedway.Kierowca zespołu Schmidt Peterson Motorsports i Hondy zdobył swoje pierwsze pole position w IndyCar.

Z pierwszej linii ruszą jeszcze słabszy o zaledwie 0,06 mili na godzinę Josef Newgarden oraz Ryan Hunter-Reay. Czwarty był nie startujący w IndyCar na co dzień 41-letni Townsend Bell.Lider punktacji Simon Pagenaud wylądował na 8. miejscu, obrońca mistrzowskiego tytułu Scott Dixon na 13., a zeszłoroczny triumfator Indy 500 Juan Pablo Montoya dopiero na 17.

Zawody odbędą się w najbliższą niedzielę 29 maja.

Wygrane BMW w DTM

Na koniec raport z rundy DTM na Red Bull Ringu. Po triumfach Audi i Mercedesa na Hockenheim, tym razem oba wyścigi wygrało BMW. Sobotnie zawody zwyciężył Marco Wittmann, niedzielne Timo Glock. Liderem generalki nadal jest Paul di Resta (Mercedes), choć w Austrii zajął tylko pozycje 7. i 15.Następna eliminacja niemieckich mistrzostw w pierwszy weekend czerwca na pętli EuroSpeedway Lausitz.