Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Wygrana Lorenzo w MotoGP na pożegnanie z Yamahą
MotoGP

2016-11-14 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Lorenzo, Yamaha, Walencja, Valencia, Buemi, Formuła E, Marrakesz, Super GT, Kovalainen
Jorge Lorenzo minionego weekendu wygrał finałowy tegoroczny wyścig MotoGP w Walencji - na pożegnanie z Yamahą.

Były 3-krotny mistrz świata, który spędził na motocyklach japońskiego producenta całą dotychczasową karierę w królewskiej klasie, ale od sezonu 2017 będzie zawodnikiem Ducati, zdominował rywalizację na domowym torze Ricardo Tormo. "Por Fuera" najpierw zwyciężył kwalifikacje uzyskając czas lepszy aż o 0,610 sekundy od obowiązującego wcześniej własnego rekordu okrążenia pętli pod Walencją i o 0,340 sekundy od rezultatu najbliższego rywala, nowego czempiona Marka Marqueza, a następnie prowadził w zawodach od startu do mety.

Pod koniec wyścigu Lorenzo był goniony przez Marqueza, odrabiającego straty po spadku na szóstą pozycję, jednak młodszy Hiszpan nie zdążył dopaść starszego, który triumfował z przewagą 1,185 sekundy. To jego pierwsza wygrana od dwunastu eliminacji. Podium uzupełnił Andrea Iannone, oddający Lorenzo miejsce w Ducati. Włoch też wygrał pojedynek z rodakiem - drugim zawodnikiem Yamahy, Valentino Rossim.

Jednoślad KTM startujący na przetarcie przed prawdziwym debiutem austriackiej marki w MotoGP w przyszłym roku, w rękach Miki Kallio zajął 20. pozycję w czasówce na 22 motocykle. W wyścigu Fin miał problem z elektroniką i się wycofał.
Zmagań nie ukończyli także Dani Pedrosa, Cal Crutchlow oraz Yonny Hernandez. Wszyscy trzej się wywrócili. Crutchlow upadł też w kwalifikacjach.

MotoGP - skrót GP Walencji

MotoGP - grid girls z GP Walencji

Kolejne zwycięstwo Buemiego w Formule E

Sebastien Buemi broniący mistrzostwa Formuły E wygrał eliminację elektrycznej serii wyścigowej rozegraną na torze WTCC w Marrakeszu (Maroko). Było to pierwsze ePrix na kontynencie afrykańskim.

Po dwóch rundach sezonu 2016/2017 kierowca zespołu Renault e.Dams ma dwa triumfy na koncie i 22 punkty przewagi nad głównym konkurentem, wicemistrzem Lucasem di Grassim.Buemi zwyciężył choć startował tylko z siódmego pola, w wyniku otrzymania kary cofnięcia o pięć miejsc za niedowagę bolidu, spowodowaną wyciekiem z gaśnicy.

Szwajcar przejął prowadzenie sześć okrążeń przed metą od rewelacyjnego debiutanta Felixa Rosenqvista, który wcześniej zdobył pole position.Rosenqvist później stracił jeszcze jedną pozycję, spadając za Sama Birda z DS Virgin. Ale utrzymał się na podium.

O zwycięstwo walczył jeszcze Jean-Eric Vergne - jechał jako drugi i również doganiał Rosenqvista - ale dostał karę przejazdu przez aleję serwisową za przekroczenie w niej prędkości. Zawodnik nowego teamu Techeetah ostatecznie finiszował jako ósmy.Sklasyfikowany na dziesiątym miejscu trzykrotny mistrz WTCC i drugi kierowca DS Virgin - Jose Maria Lopez zdobył swój pierwszy punkt w FE.

Formuła E - skrót wyścigu w Marrakeszu

Pozostałe wiadomości

1.
Heikki Kovalainen mający na koncie zwycięstwo w Formule 1 został mistrzem japońskiej serii Super GT. Fin dosiadając Lexusa RC F razem z Koheiem Hirate, zapewnił sobie tytuł wygrywając finałowy wyścig sezonu na torze Twin Ring Motegi.