Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Rosenqvist drugi raz z rzędu wygrał wyścig F3 w Makau
Rosenqvist drugi raz z rzędu wygrał wyścig F3 w Makau

2015-11-22 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Wyścigi, Rosenqvist, F3, Formuła 3, Macau, Makau
Felix Rosenqvist został drugim po Edoardo Mortarze kierowcą wyścigowym w historii, który dwa razy z rzędu zwyciężył prestiżowe zawody Formuły 3 na słynnym torze ulicznym w Makau.

24-letni Szwed mający w dorobku także tegoroczne mistrzostwo Europejskiej Formuły 3, dwie wygrane w F3 Masters na Zandvoort i triumf w Grand Prix de Pau, po starcie z pole position stoczył zacięty pojedynek z Charlesem Leclerc'kiem, 18-letnim Monakijczykiem debiutującym na pętli Guia Circuit. Leclerc wyprzedził Rosenqvista już na pierwszym okrążeniu pod hotelem Lisboa. Rosenqvist odzyskał prowadzenie na następnym kółku w zakręcie Reservoir, ale chwilę później znowu je stracił, w tym samym miejscu, co za pierwszym razem.

Następnie wyścig został przerwany ze względu na zbiorowy wypadek w zakręcie Fishermen's. Po restarcie Rosenqvist ponownie udanie skontratakował Leclerc'ka, tym razem w lekkim łuku pod hotelem Mandarin Oriental.

Sytuację wykorzystał Sam Macleod i też przeskoczył Leclerc'ka, na dohamowaniu do następnego zakrętu.

Później Leclerc wrócił przed Macleoda, ale Rosenqvist był już 2 sekundy z przodu. Ostatecznie wygrał z przewagą 1,168 sekundy.
Tymczasem Macleod w ogóle nie stanął na podium. Szkot potem uderzył w barierę i zjechał do boksów, aby zmienić uszkodzoną oponę.

To dało trzecie miejsce Alexandrowi Simsowi z Anglii.

Z pole position startowałby wicemistrz Europejskiej F3 - Antonio Giovinazzi, ale niespełna 22-letni Włoch po wyprzedzeniu Rosenqvista we wczorajszym wyścigu kwalifikacyjnym dostał karę za kolizję z Danielem Juncadellą i musiał rozpoczynać główne zawody dopiero z 10. pozycji. Przebił się z niej na 4. Finiszował mniej niż sekundę za Simsem.Juncadella po dramatycznym wypadku nie mógł przystąpić do niedzielnych zmagań, ze względu na zbyt poważne uszkodzenia bolidu. Byłemu mistrzowi F3 Euro Series i Europejskiej F3, obecnie startującemu w DTM, nie udał się powrot na GP Makau po czterech latach. Hiszpan wygrał tutaj w 2011 roku, jak Rosenvqist z zespołem Prema Powerteam.Warto dodać, że Rosenqvist i Juncadella w piątkowych kwalifikacjach uzyskali lepsze czasy od sześcioletniego rekordu toru Mortary.

Potem Rosenqvist jeszcze przyśpieszył w wyścigu kwalifikacyjnym. Nowy rekord jego autorstwa wynosi 2:10,330.