Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  SuperEnduro: Błażusiak zwyciężył w Brazylii
SuperEnduro: Błażusiak zwyciężył w Brazylii

2014-01-19 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Brazylia, SuperEnduro, Błażusiak
Polski wirtuoz motocykla crossowego Tadeusz Błażusiak (KTM) wygrał trzecią rundę Mistrzostw Świata w halowym SuperEnduro 2013/14, rozegraną wczoraj w brazylijskim Belo Horizonte. "Taddy" umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej cyklu.

Błażusiak - czempion halowego SuperEnduro od czterech lat - pewnie zwyciężył kwalifikacje Super pole, a potem dwa z trzech wyścigów finałowych. W pierwszej próbie nasz rodak wygrał mimo spadku na koniec stawki po wywrotce na pierwszym zakręcie.
SuperEnduro: Błażusiak zwyciężył w BrazyliiSuperEnduro: Błażusiak zwyciężył w Brazylii
Metę drugiego biegu zawodnik ORLEN Team minął trzeci, z 4-sekundową stratą do najlepszego Alfredo Gomeza z Hiszpanii. Jednak Błażusiak znów musiał przebijać się przez całą stawkę, bo jak nakazują przepisy odwrócono kolejność startową. Ponownie nie obyło się bez przygód.

W ostatnim finale 30-latek odebrał prowadzenie Davidowi Knightowi na drugim okrążeniu i już go nie oddał.

„Znów zaliczyłem bardzo emocjonujący i wymagający wyścig. Było parę dzwonów i to dość konkretnych, ale się udało".
- mówił Błażusiak. „Jest zwycięstwo i kolejnych kilka punktów w drodze po tytuł.
„W wyścigu otwierającym wystartowałem dość dobrze, jednak w jednym z pierwszych zakrętów wypchnął mnie konkurent i upadłem. Wstałem i zacząłem cisnąć. To niesamowite, ale z samego końca stawki udało mi się wszystkich wyprzedzić i sięgnąłem po zwycięstwo.

„Drugi wyścig zawsze należy do najtrudniejszych, ponieważ jedziemy w odwróconej kolejności, co oznacza, że trzeba się przebijać przed wszystkich zawodników. Nie udało się zbudować pozycji początkowej, a na przeszkodzie z dwoma potrójnymi skokami zahaczył mnie jeden z lokalnych zawodników i dostałem jego kierownicą w głowę. Byłem trzeci, ale z okrążenia na okrążenie napędzałem się coraz bardziej i czuję, że gdyby w planie było jeszcze jedno kółko, wówczas mógłbym to wygrać.
„Co jednak nie udało się w drugim wyścigu miało miejsce w kolejnym, gdzie stanąłem na najwyższym podium.

„Dziś jest wielki dzień ORLEN Team, ponieważ poza moim zwycięstwem, mamy świetne pozycje we właśnie zakończonym rajdzie Dakar. Serdecznie gratuluję Kubie, Markowi, Jackowi, Adamowi i Rafałowi wyników".
- dodał.
W generalce Błażusiak powiększył przewagę nad głównym rywalem do tytułu Knightem o 5 punktów i wyprzedza Brytyjczyka różnicą już 19 oczek. W kalendarzu zostały jeszcze trzy eliminacje - 25 stycznia czempionat SuperEnduro zawita do Meksyku, dwa tygodnie później odwiedzi Hiszpanię, a 22 lutego dobiegnie końca we Francji.
MŚ w halowym SuperEnduro 2013/14 - Brazylia - klasyfikacja końcowa (TOP 10)