Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WSMP, Kia Lotos Race i inne serie na Torze Poznań - relacja z weekendu

WSMP, Kia Lotos Race i inne serie na Torze Poznań - relacja z weekendu

2016-06-07 - G. Filiks     Tagi: Tor Poznań, KIA LOTOS RACE, WSMP, Kia Picanto
To był z pewnością wyczerpujący weekend dla kierowców startujących w 3. i 4. rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3. rundzie Kia Lotos Race, 2. rundzie mistrzostw Polski Hour Race oraz 3. i 4. rundzie Pucharu Polski Motocity is Cup. Przez cztery dni na Torze Poznań zawodnicy najpierw trenowali, potem walczyli o najlepsze miejsca w kwalifikacjach, a na koniec toczyli twardy bój o zwycięstwo w wyścigach poszczególnych klas.

Wielkie emocje towarzyszyły trzeciej rundzie Kia Lotos Race. Najpierw kierowcy zacięcie rywalizowali o jak najlepszą pozycję w kwalifikacjach. Trzystopniowa rywalizacja przyniosła sukces Damianowi Litwinowiczowi, który zdobył pole position. Za nim uplasowali się Albert Leguto oraz Karol Urbaniak - lider klasyfikacji generalnej po dwóch rundach. W pierwszym wyścigu już po dwóch pierwszych zakrętach Urbaniak wyprzedził swoich przeciwników przejętego prowadzenia nie oddał do mety. Za nim finiszował Legutko, a trzeci był Litwinowicz. W drugim wyścigu pierwsza szóstka startowała w odwrotnej kolejności. Ale to nie przeszkodziło Urbaniakowi, który na początku drugiego okrążenia wyprzedził lidera Pawła Wysmyka. Urbaniak wygrał tego dnia po raz drugi i było to jego szóste, kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Drugi tym razem była Litwinowicz, a trzeci Legutko. Karol Urbaniak pozostaje liderem klasyfikacji generalnej, ale w tym sezonie coraz mocniej naciskają go rywale. Ciekawe, czy ktoś przerwie passę 17-latka?

W klasie mistrzowskiej Div4 w obu wyścigach triumfowali Radosław Korecki (+3500 ccm) oraz Artur Obuchowski (3500 ccm). W klasie 1N dwa wyścigi wygrał Bartosz Kubicki, podobnie jak Wojciech Klimecki w klasie 2. Z kolei w klasie 2 Picanto, dwukrotnie triumfował wspomniany wyżej Damian Litwinowicz, a za nim finiszował Tomasz Magdziarz. W klasie 3 jadący Lotusem Elise, Karol Jodko-Kamiński, nie pozostawił wątpliwości swoim rywalom i dwa razy mijał linię mety jako pierwszy. W klasie 5 Cup Pl swoją wyższość nad rywalami wykazał dwa razy Konrad Tadla, który w poprzednim sezonie jeszcze ścigał się maluchami. Pierwszy z wyścigów w klasie 6 wygrał Łukasz Rawecki przed Mariuszem Pricopem. W drugim kierowcy zamienili się miejscami. Michał Ghany wygrał dwa wyścigi w klasie 8.1, ale w tym drugim wyprzedził na mecie Mirosława Jandułę różnicą tylko 0,349 sek. W klasie 8.2 od początku sezonu dominował Bartosz Idźkowski, ktory wygrał pierwszy z wyścigów. Drugiego Idźkowski nie ukończył i wykorzystał to Przemysław Szulc.
W Pucharze Polski Motocity Is Cup, w pierwszym wyścigu zwyciężył najlepszy też w kwalifikacjach Wojciech Smorawiński. W drugich zawodach kierowcy startowali w odwrotnej kolejności. Smorawiński systematycznie odrabiał dystans do rywali, jednak Krzysztof Ratajczak nie dał się mu wyprzedzić i triumfował z przewagą 0,569 sek.

W szczególnych okolicznościach przebiegał wyścig drugiej rundy mistrzostw Polski Hour Race, w których uczestniczą pary kierowców z sześciu klas pojemnościowych. Kiedy ponad dwudziestu kierowców stanęło na starcie do rywalizacji, panowała upalna, nieznośna aura. Krótko po rozpoczęciu zmagań przyszła krótkotrwała, ale intensywna ulewa i zawodnicy po kolei zjeżdżali na zmianę opon. Taka aura z pewnością ostudziła nieco zapędy kierowców do ostrej jazdy. Najwięcej okrążeń (25) pokonali w tych trudnych warunkach Maciej Marcinkiewicz i Mariusz Miszta, dosiadający Radicala.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Dwudniowe wyścigi na Torze Poznań obserwowały setki kibiców. Wśród nich była legenda polskiego sportu samochodowego Adam Smorawiński, ale również poseł na sejm RP Szymon Szynkowski vel Sęk z rodziną. Wszyscy śledzili zawody z ogromnym zainteresowaniem.

Następne wyścigi samochodowe na najpopularniejszym torze w Polsce odbędą się w dniach 2-4 września oraz 22-25 września, gdy do stolicy Wielkopolski przyjadą kierowcy ścigający się nie tylko w WSMP, ale też w FIA CEZ.

źródło: informacja prasowa/aw.poznan.pl, fot. Grzegorz Kozera