Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Dominacja Citroena w pierwszych kwalifikacjach sezonu 2014. Lopez wygrał z Mullerem i Loebem na ulicach Marrakeszu (aktualizacja)

2014-04-12 - G. Filiks     Tagi: Citroen, Loeb, WTCC, Muller, Wyniki, Kwalifikacje, Marrakesz, Lopez
Citroen zadebiutował w odmienionych Światowych Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (WTCC) z hukiem, demolując rywali podczas pierwszej tegorocznej sesji kwalifikacyjnej, rozegranej na ulicach Marrakeszu.

Kierowcy francuskiej marki zajęli trzy pierwsze miejsca, a model C-Elysee okazał się szybszy o ponad sekundę niż którykolwiek inny samochód. Pole position niespodziewanie wywalczył Jose Maria Lopez z Argentyny, godząc dwie wielkie gwiazdy Citroena - czterokrotnego mistrza WTCC Yvana Mullera i byłego dziewięciokrotnego czempiona WRC Sebastiena Loeba.

Lopez czasem 1:43.730 pokonał Mullera w Q3 o zaledwie 0.018 sekundy. Debiutant Loeb stracił do zwycięzcy 0.115 sekundy. Podczas finałowego segmentu kwalifikacji na torze w Maroku oglądaliśmy jeszcze dwa Chevrolety Cruze, prowadzone przez Toma Chiltona i byłego mistrza Europy w wyścigach górskich Dusana Borkovica. Jednak Brytyjczyk uległ Lopezowi aż o 1.134 sekundy, zaś Serb zobaczył czarną flagę za zbyt wczesne opuszczenie garażu.
Tiago Monteiro był najszybszym kierowcą Hondy, ale za sterami nowego Civica wywalczył tylko 7. pole startowe, uzyskując w Q2 rezultat gorszy niż najlepszy podczas tej części zmagań Loeb o przeszło 2 sekundy.

Gabriele Tarquini drugą fabryczną Hondą wcale nie przystąpił do rywalizacji po wypadku na treningu z mistrzem serii International Superstars, innym Włochem Gianni Morbidellim.Tarquini uszkodził samochód tak bardzo, że opuści także niedzielne wyścigi. Morbidelli, który również nie jeździł w kwalifikacjach, liczy na odbudowanie swojego Cruze'a na jutro.

James Thompson jako jedyny reprezentant Łady przeszedł Q1, ale w Q2 był przedostatni. Lokata nr 10, oznaczająca start z czoła stawki do drugich zawodów, przypadła Tomowi Coronelowi.Mistrz WTCC sprzed dwóch lat Robert Huff nową Grantą zajął 13. pozycję, wygrywając tylko z trzecim kierowcą Łady - Michaiłem Kozłowskim, oraz zawodnikami jeżdżącymi starymi autami z niższej kategorii TC2.

Pierwszy segment kwalifikacji dobiegł końca wcześniej po wypadku mistrza ETCC - Petera Fulina.

AKTUALIZACJA: Sędziowie skasowali Mullerowi czas z Q3 za przycięcie jednego zakrętu. Obrońca tytułu spadł z 2. na 4. miejsce.

Zamiast niego do pierwszego wyścigu z pierwszej linii obok Lopeza wystartuje Loeb.