Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Di Grassi wygrywa zawody Formuły E w Zurychu
Formuła E

Weekend w motorsporcie: Di Grassi wygrywa zawody Formuły E w Zurychu

Minionego weekendu startowali między innymi kierowcy Formuły 1 i WRC. Co jeszcze działo się w sportach motorowych na arenie międzynarodowej? W Szwajcarii przeprowadzono pierwszy wyścig samochodowy na torze od 1954 roku. Były to zawody elektrycznej Formuły E.

Formuła E - skrót wyścigu w Zurychu

W chaotycznym ePrix Zurychu wygrał aktualny mistrz serii Lucas di Grassi. Co ciekawe, kierowca Audi odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie 2017/2018. Brazylijczyk triumfował po starcie z szóstego pola. Wysunął się na prowadzenie na początku 18. z 39 okrążeń.

Później paru innych zawodników dostało kontrowersyjne kary przejazdu przez boksy za zbyt szybką jazdę, gdy na całym torze obowiązywała żółta flaga. W gronie tym byli bardzo wolny w kwalifikacjach lider klasyfikacji generalnej Jean-Eric Vergne i Mitch Evans, który wywalczył pole position.
Formuła EFormuła E
Evans ostatecznie zajął siódme miejsce. Vergne uplasował się zaś na dziesiątym - i jego przewaga w tabeli łącznej zmalała z 40 do 23 punktów.

Rywalem Francuza do tytułu jest Sam Bird. Ich pojedynek rozstrzygnie się już za nieco ponad miesiąc, podczas dwóch finałowych wyścigów w Nowym Jorku.
Kristoffersson dzieli i rządzi w rallycrossie

Johan Kristoffersson zupełnie zdominował zawody Rallycrossowych Mistrzostw Świata w norweskim Hell.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - finał zawodów w Norwegii

Broniący tytułu kierowca Volkswagena Polo R był najszybszy w każdej z czterech sesji kwalifikacyjnych, następnie wygrał pierwszy półfinał, a potem finał.Szwed odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie na pięć dotąd rozegranych rund - i prowadzi w klasyfikacji generalnej z 31-punktową przewagą nad Sebastienem Loebem, który w Norwegii pierwszy raz tego roku nie dostał się do finału.

Dixon nowym liderem IndyCar

Scott Dixon odniósł na owalu w Teksasie drugie tegoroczne zwycięstwo w IndyCar - i odebrał fotel lidera punktacji triumfatorowi Indianapolis 500, Willowi Powerowi.W zdominowanych przez zespół Penske kwalifikacjach najszybszy był obecny mistrz Josef Newgarden, ale w wyścigu Amerykanin stracił prowadzenie przez znaczące ziarnienie opon oraz wysokie zużycie paliwa silnika Chevroleta.

IndyCar - skrót wyścigu w Teksasie

Później obrońca tytułu jeszcze dostał karę i zajął dopiero 14. miejsce.
IndyCarIndyCar
Power zaś odpadł po kolizji.

Dixon, który był mistrzem IndyCar już cztery razy, teraz prowadzi w generalce z przewagą 23 oczek nad Alexandrem Rossim.

Polska z brązem w żużlowym Speedway of Nations

We Wrocławiu rozegrano dwudniowy finał żużlowych zawodów Speedway of Nations, które zastąpiły Drużynowy Puchar Świata.

Każdy kraj wystawiał dwóch zawodników. Polskę reprezentowali indywidualny wicemistrz świata Patryk Dudek i Maciej Janowski.

Duet biało-czerwonych zajął 3. miejsce. Po fatalnym piątku plasował się dopiero na szóstej pozycji, ale w sobotę wyniki naszej dwójki uległy poprawie.Niestety, w barażu przegraliśmy z Rosjanami: Emilem Sajfutdinowem i Artiomem Łagutą. Zawinił Dudek. Ruszył się przed startem, a jako że było to jego drugie przewinienie w imprezie, został wykluczony.

Bieg padł łupem Janowskiego, ale kontrowersyjny regulamin mówił, że w przypadku remisu zwycięzcą jest drużyna, której żużlowcy zajęli pozycje 2-3.

Rosja potem wygrała cały turniej, pokonując w finale w taki sam sposób Wielką Brytanię, reprezentowaną przez Taia Woffindena oraz Roberta Lamberta.

15-letni Irlandczyk wygrywa pierwszą rundę Drift Masters GP

Zaledwie 15-letni Irlandczyk Conor Shanahan zwyciężył na stadionie w Płocku pierwszą rundę polskiej ligi driftingowej Drift Masters GP, która stała się europejskim czempionatem.

Młodzian sprawił sobie sensacyjny prezent na urodziny. W finale pokonał rodaka Jamesa Deane'a, aktualnego mistrza amerykańskiej Formuły Drift.Na podium nie stanął żaden Polak.

Na etapie TOP 16 odpadł Kuba Przygoński, ustępując Pawłowi Treli.

ME Supermoto na Torze Poznań

Na Torze Poznań odbyły się motocyklowe zawody Mistrzostw Europy Supermoto.

Tragedia w juniorskim Moto3

Na koniec smutna wiadomość. Nie żyje 14-letni motocyklista Andreas Perez, który startował w Juniorskich Mistrzostwach Świata Moto3. Młody Hiszpan zmarł na skutek ciężkiego uszkodzenia mózgu odniesionego podczas zbiorowego wypadku w zawodach na torze Barcelona-Catalunya.