Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Australijczycy zwyciężyli w Toruniu pierwszy turniej Speedway Best Pairs Cup. Polacy na 3. miejscu

2014-03-28 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Gollob, Wyniki, Dudek, Miedziński
Chris Holder i Darcy Ward z Australii wygrali na toruńskiej MotoArenie pierwsze tegoroczne zawody mistrzostw świata par żużlowych - Speedway Best Pairs Cup. Broniący tytułu Polacy ulegli "Kangurom" w biegu barażowym, zajmując tym samym 3. miejsce.

Nasze barwy reprezentował zwycięski duet z 2013 roku - Tomasz Gollob i Adrian Miedziński, zawodnicy miejscowego Unibaksu. Rezerwowym był indywidualny mistrz świata juniorów Patryk Dudek. Biało-czerwoni rozpoczęli znakomicie, wygrywając podwójnie swoje dwa pierwsze wyścigi. Jednak w kolejnych dwóch o ile Gollob dalej zachwycał, dokładając następny triumf i 2. miejsce, o tyle Miedziński finiszował oba biegi ostatni.

To skłoniło trenera Marka Cieślaka do wprowadzenia Dudka za "Miedziaka".

„DuZers" punktował przy wciąż brylującym Gollobie, lecz straty Miedzińskiego oznaczały, że przegraliśmy walkę o bezpośredni awans do finału ze znakomitymi Duńczykami - Nickim Pedersenem i Nielsem-Kristianem Iversenem, którzy zakończyli fazę zasadniczą z 3 oczkami więcej na koncie.
Australijczycy znaleźli się obok Polski w barażu po zaciętej batalli ze Szwedami oraz Rosjanami. Zawodnicy "Sbornej" - Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta polegli przez dyskwalifikację z wyników trzeciego wyścigu za pomylenie kolorów kasków.

Niezawodny dziś Gollob poskromił w dogrywce byłego indywidualnego mistrza świata Holdera oraz Warda, którzy są jego kolegami z Unibaksu Toruń i także doskonale znają tor MotoAreny, ale Dudek mimo wielkiego wysiłku nie zdołał finiszować przed żadnym Australijczykiem. Specjalna punktacja Speedway Best Pairs Cup sprawiła, że nie było remisu i to nasi rywale przeszli do finału.

W nim rozpędzeni podwójnie pokonali Duńczyków, wygrywając cały turniej.

Tego roku żużlowe mistrzostwa świata par mają trzy odsłony. Druga runda odbędzie się 10 maja w Niemczech, ostatnia niespełna dwa tygodnie później w Szwecji.

Nicki Pedersen - 20+1 (2,4,4,2*,4,4)
Niels Kristian Iversen - 17+3 (3,3*,2,3,3*,3*)

2. Ward, Iversen, Pedersen, Holder (w)
3. Lindbaeck, Jonsson, Sajfutdinow (w), Łaguta (w)

Finał: Ward, Holder, Iversen, Pedersen
Żużel - Speedway Best Pairs Cup 2014 - klasyfikacja generalna po 1 z 3 turniejów