Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel, GP Słowenii: Polski wieczór w Krsko! Hampel wygrywa, Gollob na podium
Jarosław Hampel

Żużel, GP Słowenii: Polski wieczór w Krsko! Hampel wygrywa, Gollob na podium

2013-09-07 - P. Krupka     Tagi: Żużel, Gollob, Hampel, Grand Prix
Jarosław Hampel wygrał Grand Prix Słowenii, rozegrane na torze w Krsko. To nie jedyny polski zawodnik na podium - trzecią pozycję zajął Tomasz Gollob. Naszych reprezentantów przedzielił Tai Woffinden, który bardzo mocno zbliżył się do tytułu mistrza świata, pod nieobecność kontuzjowanego Emila Sajfutdinowa. Po kilku wcześniejszych, rozczarowujących rundach grand prix, tym razem polscy kibice nie mieli powodów do narzekań. Cała trójka naszych reprezentantów wygrywała biegi, a Krzysztof Kasprzak tylko za sprawą niekorzystnego bilansu odpadł przed półfinałami - zdobył bowiem tyle samo oczek co Matej Zagar, któremu udało się znaleźć w czołowej ósemce zawodów.

Od początku świetnie jechał Tomasz Gollob, który wygrał trzy biegi w fazie zasadniczej. Po pięciu startach ustępował tylko najlepszej dwójce - Taiowi Woffindenowi i Nickiemu Pedersenowi. Jarosław Hampel także rozpoczął znakomicie, ale potem przyszedł mały kryzys i polski zawodnik w dwóch kolejnych występach zdobył tylko jedno oczko. Na szczęście szybko przyszło przełamanie i od tej chwili Hampel był już niepokonany w tym turnieju.
Półfinał z udziałem Tomasza Golloba to świetny start Polaka, który już na początku biegu uciekł rywalom i finiszował jako pierwszy. Przepustkę do finału uzyskał także Niels Kristian Iversen, ale zawdzięcza to w dużej mierze Pedersenowi, który dał się pokonać na dystansie. Drugi półfinał to także zwycięstwo Polaka - Hampel pokonał Woffindena, Darcy'ego Warda i Grega Hancocka. Wtedy było już jasne, że przynajmniej jeden polski reprezentant stanie na podium Grand Prix Słowenii.

W finale najlepiej spod taśmy wystrzelił Jarosław Hampel, a chwilę potem ustawił się za nim Tomasz Gollob. Nie pogodził się z takim stanem Tai Woffinden, który szybko znalazł sposób na pokonanie Golloba. Dzięki temu Brytyjczyk finiszował za Hampelem (piąty wygrany turniej grand prix w karierze) i przed Gollobem. W finale jako ostatni dojechał Iversen.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Speedway Grand Prix powiększył Tai Woffinden, który ma na koncie 134 punkty. O 20 oczek mniej ma kontuzjowany i nieobecny w Słowenii Emil Sajfutdinow (114). Tylko o 2 punkty mniej ma z kolei Hampel (112), który jest na dobrej drodze do wywalczenia medalu. Przeszkodzić mu będą się starali Nicki Pedersen (108), Niels Kristian Iversen (101) oraz Greg Hancock (98). Tomasz Gollob jest ósmy i ma 89 punktów.