Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Hancock odzyskał tytuł mistrza świata, brąz dla Zmarzlika, Janowski poza czołową ósemką generalki

2016-10-23 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Zmarzlik, Holder, Hancock, Melbourne, Australia, Janowski, Grand Prix, SGP
Faworyt gospodarzy Chris Holder wygrał wczoraj w Australii końcową eliminację tegorocznego sezonu Indywidualnych Mistrzostw Świata w jeździe na żużlu, podczas której Greg Hancock wycofał się z jazdy, ale i tak zdobył czwarty w karierze tytuł. Z kolei nasz Bartosz Zmarzlik sięgnął po brązowy medal.

Imponujący szybkością Holder pokonał w finale w Melbourne zeszłorocznego czempiona Taia Woffindena, Zmarzlika oraz Antonio Lindbaecka. Zmarzlik do ostatniego biegu walczył z Woffindenem o srebro. Stając na najniższym stopniu podium (po wyprzedzeniu Lindbaecka na dystansie) uległ Brytyjczykowi o 2 punkty.

Obaj przeskoczyli w klasyfikacji generalnej rodaka Holdera - Jasona Doyle'a, który wygrał w tym roku cztery turnieje i był faworytem do mistrzostwa, ale pogrążył go wypadek podczas przedostatniej rundy cyklu w Toruniu. 31-latek odniósł szereg obrażeń na Motoarenie i w ogóle nie przyleciał na domowe zawody. Doyle ostatecznie zakończył sezon dopiero na 5. pozycji w tabeli łącznej, wyprzedzony jeszcze przez Holdera.

Nieobecność "Doyleya" w GP Australii sprawiła, że Hancock zapewnił sobie tytuł już w pierwszym swoim starcie. Co ciekawe, pięć wyścigów później 46-letni Amerykanin wycofał się z rywalizacji protestując przeciw decyzji o wykluczeniu go z dziewiątej gonitwy pod zarzutem dobrowolnego oddania wygranej w niej Holderowi.
Ósme miejsce zajął Piotr Pawlicki. Był najgorszy w drugim półfinale, ale pewnie utrzymał się w czołowej ósemce generalki, mającej zapewniony udział w następnym sezonie Grand Prix. Niestety, sztuka ta nie udała się Maciejowi Janowskiemu. Triumfator GP Danii uplasował się wczoraj na 12. lokacie z 5 punktami na koncie (za każdym razem dojeżdżał jako trzeci) i spadł w tabeli łącznej z pozycji 7. na 10. Szkoda tym bardziej, że ósmy Niels-Kristian Iversen zgromadził tylko jedno oczko więcej - dzięki pokonaniu Pawlickiego po zaciętej walce we wspomnianym półfinale nr 2.