Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Vaculik sensacyjnym mistrzem Europy. Przetrwał groźny wypadek z Polakiem i zwyciężył w Rzeszowie

2013-09-29 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Żużel, Mistrzostwa Europy, SEC, Rzeszów
Martin Vaculik wygrał w Rzeszowie ostatni finałowy turniej nowych Indywidualnych Mistrzostw Europy w jeździe na żużlu i sensacyjnie zdobył tytuł czempiona Starego Kontynentu.

Słowak zwyciężył dziś wszystkie swoje biegi. W dramatycznym finale został mocno uderzony przez naszego Grzegorza Zengotę, ale utrzymał się na motocyklu i przystąpił do powtórki, podczas której znów minął metę pierwszy. Zengota nabałaganił wpadając w dziurę. Gdy już leżał, z jego tańczącą maszyną zderzył się Hans Andersen. Przyjechały dwie karetki, ale obaj zawodnicy wrócili do parku maszyn o własnych siłach. Jednak naszego reprezentanta wykluczono.

"Zengi" był jedynym Polakiem, który przebrnął fazę zasadniczą. Sztuka ta nie udała się Maciejowi Janowskiemu, Grzegorzowi Walaskowi, Robertowi Miśkowiakowi, Łukaszowi Sówce oraz Sebastianowi Ułamkowi. Faworytem do wygrania turnieju w Rzeszowie i założenia mistrzowskiej korony był Nicki Pedersen. Duńczyk przed zawodami liderował w klasyfikacji generalnej, a Tai Woffinden oraz Tomasz Gollob, którzy znajdowali się zaraz za nim, nie wystąpili z powodu kontuzji. Pauzował także Emil Sajfutdinow, triumfator dwóch pierwszych imprez SEC.
Jednak Pedersen nieoczekiwanie odpadł w "biegu ostatniej szansy" (wygranym przez Zengotę) i wobec znakomitej postawy Vaculika, stracił niemal pewny tytuł. Przypadło mu tylko wicemistrzostwo. Podium całego cyklu uzupełnił Grigorij Łaguta, który dziś był drugi.

Z Polaków w tabeli końcowej najwyżej sklasyfikowano Janowskiego - na 5. lokacie, ex aequo z Woffindenem. Gollob spadł na siódme miejsce. W czołowej dziesiątce znalazł się jeszcze Ułamek.