Motorsport  »  Aktualności  »  Rajd Dakar 2021 z nową trasą. Pod dyktando koronawirusa

Rajd Dakar 2021 z nową trasą. Pod dyktando koronawirusa

2020-06-11 - R. Zakrzewski     Tagi:

Restrykcje związane z pandemią COVID-19 pokrzyżowały nieco plany ACO, promotorowi rajdu Dakar. Ustalona trasa najbliższej edycji znów będzie przebiegała w całości przez Arabię Saudyjską, choć prawie w całości zostanie poprowadzona po nowych drogach. Ciekawym dodatkiem jest start projektu Dakar Classic.

W zeszłym roku Rajd Dakar zaliczył drugą w swoją historii przeprowadzkę w nowy region świata - tym razem Bliski Wschód. W ramach pięcioletniej umowy pomiędzy organizatorami rajdu a Arabią Saudyjską, edycja 2020 przebiegała w całości przez ten kraj. Od tego roku organizatorzy mieli prawo dodać także innych gospodarzy.

Według nieoficjalnych informacji na liście gospodarzy miał pojawić się także Egipt lub Jordania. Jednak z powodu potencjalnych komplikacji wynikających z przekraczania granic, postanowiono znów pozostać wyłącznie w jednym kraju.

Start rajdu nastąpi 3 stycznia 2021 roku w Jeddah nad Morzem Czerwonym. W następnych dniach zawodnicy pojadą wzdłuż wybrzeża ku północy kraju. Po jednym dniu przerwy 9 stycznia w Ha’il na skraju pustyni Wielki Nefud rozpoczną powrót środkiem Półwyspu Arabskiego, by 15 stycznia przyjechać na miejsce startu.

Organizatorzy przyznają, że nowa sytuacja pokrzyżowała im nieco plany, ale utrudnienia nie odbiją się na jakości samego rajdu, ponieważ Arabia Saudyjska oferuje wiele możliwości poprowadzenia tras. W porównaniu do zeszłorocznej edycji pokryje się zaledwie około 50-80 km odcinków.

Dokładny przebieg rajdu zostanie ogłoszony w listopadzie, póki co organizatorzy zaprezentowali tylko orientacyjną mapę. Kuba Przygoński i reszta zawodników Orlen Teamu mogą już jednak rozpocząć przygotowania.

Ostatecznie organizatorzy wyrażają zadowolenie z przygotowań do Dakaru 2021, choć zapowiadają, że będą pracowali nad dodaniem kolejnych krajów do trasy w kolejnych latach. Na ten rok i tak przygotowali jedną ciekawą innowację: projekt Dakar Classic. W jego ramach w oddzielnym rajdzie na regularność będą mogły wystartować załogi na motocyklach, samochodach i ciężarówkach, które startowały w Dakarze lub innych prestiżowych rajdach cross-country przed rokiem 2000.
Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Rajd Dakar 2021 z nową trasą. Pod dyktando koronawirusa

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit
Galerie zdjęć
Newsletter