Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Broniszewski nie ukończył 24-godzinnego wyścigu w Dubaju, podium Gładysza, Dudka i Jarosa

Michał Broniszewski nie osiągnął mety pełnego dramatów 24-godzinnego wyścigu w Dubaju, w którym wzięło udział 100 samochodów.

Nowy Mercedes AMG GT3 oznaczony numerem 3 topowego zespołu Black Falcon po zajęciu siódmego miejsca w kwalifikacjach, w zawodach szybko awansował na pozycję wicelidera z Yelmerem Buurmanem za sterami. Niestety, gdy auto prowadził były 5-krotny mistrz DTM - Bernd Schneider, doszło do przegrzania układu pneumatycznego zmiany biegów i postoju wozu na torze.

Samochód w efekcie spadł na 42. miejsce. Przy udziale Broniszewskiego odrobił sporo strat, jednak pod koniec siódmej godziny zmagań, kiedy znajdował się w rękach Abdulaziza Al-Faisala, nastąpiła kolejna usterka. Uszkodzony intercooler oznaczał wyciek oleju i ostatecznie pojazd wycofano z rywalizacji.
Broniszewski nie ukończył 24-godzinnego wyścigu w Dubaju, podium Gładysza, Dudka i JarosaBroniszewski nie ukończył 24-godzinnego wyścigu w Dubaju, podium Gładysza, Dudka i Jarosa
Broniszewski wierzy, że gdyby nie defekty, razem z partnerami mógłby triumfować.

„Mieliśmy szanse na bardzo dobry wynik, być może nawet na zwycięstwo w Dubaju".
- mówił 43-latek, który ostatnio wygrał 12-godzinny wyścig w Abu Zabi.

„Jechaliśmy równym, bardzo szybkim tempem. Samochód był konkurencyjny, ale dały o sobie znać choroby wieku dziecięcego zupełnie nowej konstrukcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma ona wielki potencjał".
„Jestem zadowolony ze swojej zmiany. Jechało mi się naprawdę dobrze i wyprzedziłem wielu rywali, chociaż miałem źle ustawione światła po wcześniejszym kontakcie Huberta Haupta z jednym z rywali. Bardzo przeszkadzało to w szybkiej jeździe, bo kompletnie nieoświetlone były krawężniki! Naprawdę trudno było znaleźć dobry tor w zakrętach. Na torze był strasznie ciasno. Kierowcy wolniejszych samochodów wykonywali często kompletnie nieprzewidziane manewry, co szczególnie w ciemnościach sprawiało duże trudności".
„Szkoda, że tak zakończyliśmy ten start. Po stronie pozytywów należy zapisać sporo nowych doświadczeń w nowym zespole i nowym samochodzie, które udało mi się zebrać".

Zwyciężyło Audi R8 LMS zespołu WRT, prowadzone przez Laurensa Vanthoora, Alaina Ferte, Michaela Meadowsa oraz Stuarta Leonarda. Udało im się pokonać 588 okrążeń Dubai Autodrome i triumfować z 5 kółkami przewagi. To pierwsza wygrana w tych zawodach samochodu marki spod znaku czterech przeplatających się pierścieni.
Drugi nowy Mercedes stajni Black Falcon jak pierwszy odpadł - w rezultacie kolizji.

Tymczasem czeski zespół Scuderia Praha dostał zakaz startu w następnej rundzie 24H Series za spowodowanie kraksy swoim Ferrari 458 Italia z Ginettą G50, której według organizatora mistrzostw można było uniknąć, a także za wypadki we wcześniejszych wyścigach.
Do wczorajszej stłuczki doprowadził Matteo Cressoni. Włoch ma złamane żebro.

Problemy nie ominęły też Seata Leona Supercopa polskiego teamu Gładysz Racing. W samochodzie wystąpiła awaria skrzyni biegów, mimo to Adam Gładysz, Jerzy Dudek i Marcin Jaros wraz z dwoma zagranicznymi zmiennikami - Robertasem Kupcikasem oraz Simonem Larssonem - jeszcze stanęli na najniższym stopniu podium w klasie A3. Ogólnie zajęli 70. pozycję.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w wyścigu okazał się Robert Lukas, który razem z dwoma Niemcami (Patrickiem Eisemannem i Chrisem Bauerem) oraz dwoma Meksykaninami (Pablo Sanchezem i Santiago Creelem) dojechał Porsche 991 Cup na 15. lokacie. W swojej kategorii - 991 - był 4.
Z kolei Rafał Mikrut (mistrz Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe) i Dominik-Kotarba Majkutewicz innym Porsche 991 Cup uplasowali się na 30. miejscu ogólnie oraz 8. w swojej klasie. Jechali z trzema Meksykaninami (Oscarem Arroyo, Santosem Zanellą i wspomnianym wcześniej Creelem).
24-godzinny wyścig w Dubaju w 2016 roku - wyniki (TOP 10 + Polacy)