Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Scheider wygrał na Hockenheim pierwsze kwalifikacje sezonu 2013
DTM: Scheider wygrał kwalifikacje na Hockenheim

DTM: Scheider wygrał na Hockenheim pierwsze kwalifikacje sezonu 2013

2013-05-04 - G. Filiks     Tagi: Audi, Wyniki, Hockenheim, DTM, Scheider, Kwalifikacje
Timo Scheider zdobył pole position do pierwszego wyścigu sezonu 2013 serii DTM, pokonując swoim Audi najszybciej ze wszystkich okrążenie na przesychającym torze Hockenheimring.

Dwukrotny czempion Deutsche Tourenwagen Masters w Q3 był drugi, dlatego podczas finałowego segmentu kwalifikacji ruszył do akcji przedostatni. Rezultatem 1:35.918 zepchnął z czoła klasyfikacji Augusto Farfusa, reprezentanta BMW. Po Scheiderze wyjechał jeszcze Christian Vietoris w Mercedesie. Pojechał słabo pierwszy sektor i został sklasyfikowany na trzeciej pozycji. Zdecydowanie najgorzej w Q4 poradził sobie Robert Wickens, ale czwarte pole startowe to i tak jego życiowy wynik. Czas Kanadyjczyka anulowano za opuszczenie trasy. Trzecia część czasówki była bardzo emocjonująca, gdyż cała 10 zawodników zmieniała opony z deszczowych na slicki i układ w tabeli nieustannie się mieszał. Warunki uległy poprawie tak bardzo, że kierowcy podkręcili tempo o 5 sekund na jednym okrążeniu.

Przez ostatnią minutę nazwisko przy pozycji nr 1 zmieniało się aż sześciokrotnie. Górą był Vietoris, a debiutant Pascal Wehrlein spadł z miejsca pierwszego na piąte, gdy dojechał do połowy swojego następnego okrążenia. Zawodnik Mercedesa ostatecznie zajął ósmą lokatę, plasując się za byłymi mistrzami Mattiasem Ekstromem i Garym Paffettem, a także zeszłorocznym zdobywcą tytułu Bruno Spenglerem, siódmym dzisiaj. Czołową dziesiątkę uzupełnili imponujący Joey Hand oraz Daniel Juncadella.

Martin Tomczyk i nowa gwiazda Audi Jamie Green znaleźli się wśród wielkich nazwisk wyeliminowanych w Q2. Awansu rzutem na taśmę pozbawił ich Juncadella - w podobny sposób, co Andy'ego Priaulxa podczas Q1.
Drugiej fazy kwalifikacji nie przeszedł też Timo Glock. Były kierowca Formuły 1, debiutujący w DTM samochodem BMW, zdobył tylko 15. pole startowe.

Roberto Mehri na początku czasówki rozbił swojego Mercedesa dojeżdżając do sekcji stadionowej i odpadł po Q1 - tak jak Marco Wittmann. BMW niemieckiego debiutanta stanęło na wejściu w Mercedes Arena.