Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Scheider wygrał po pięciu latach, Wehrlein zdobył mistrzostwo
DTM: Scheider wygrał po pięciu latach, Wehrlein zdobył mistrzostwo

2015-10-17 - G. Filiks     Tagi: Scheider, Hockenheim, DTM, Audi, Mercedes, Wehrlein
Timo Scheider (Audi) odniósł pierwsze zwycięstwo w niemieckiej serii DTM od pięciu lat, wygrywając pełen dramaturgii sobotni wyścig finałowej rundy sezonu 2015 na torze Hockenheim, w którym Pascal Wehrlein (Mercedes) zdobył mistrzostwo.

Skrót wyścigu

Wehrleinowi miano czempiona zapewniły problemy wszystkich rywali do tytułu. Kierowca rezerwowy Mercedesa w Formule 1 finiszował na 8. miejscu, ale i bez tego zostałby mistrzem już dzisiaj, na jedne zawody przed końcem tegorocznej rywalizacji. Mattias Ekstrom (Audi) startujący najwyższej spośród pretendentów do tytułu - z siódmego pola - ruszył słabo po zgaśnięciu świateł, a na trzecim okrążeniu obrócił go Robert Wickens (Mercedes). Zdarzenie miało miejsce chwilę po tym, jak Szwed został wyprzedzony przez Wehrleina i próbując przed niego wrócić doprowadził do kontaktu. Wickens za kolizję z Ekstromem dostał karę przejazdu przez aleję serwisową. Ostatecznie Ekstrom jeszcze przebił się na 9. lokatę, ale to było zdecydowanie za mało, by zachować szanse na mistrzostwo.

Rozpoczynający wyścig z dziewiątego pola Edoardo Mortara (Audi) zderzył się na pierwszym kółku z zespołowym kolegą Miguelem Moliną i musiał zjechać do boksów na wymianę uszkodzonej opony, a później dostał karę przejazdu przez aleję serwisową za obrócenie Timo Glocka (BMW). W końcu się wycofał.
Mety nie osiągnął również Bruno Spengler (BMW), który po starcie z odległego 18. pola awansował na dziewiąte miejsce, ale potem otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową za stłuczkę na pierwszym okrążeniu z Adrienem Tambayem (Audi).

Wehrlein po starcie z 13. pola jeszcze spadł na 16. pozycję, lecz później zyskał osiem miejsc, w czym pomogli mu inni kierowcy Mercedesa. Niemiec mający maurytyjskie korzenie też wyszedł cało z groźnych momentów w pojedynku z Martinem Tomczykiem (BMW), czy wtedy, gdy ledwo co ominął kolizję Moliny i Garry'ego Paffeta (Mercedesa), która spowodowała wyjazd samochodu bezpieczeństwa.Wehrlein został najmłodszym czempionem DTM w historii cyklu, w przededniu swoich 21. urodzin.

Natomiast Scheider wygrał wyścig jako 36-latek. Po starcie z drugiego pola, szybko wyprzedził zdobywcę pole position Maxime Martina (BMW). Później kontrolował przebieg zmagań.

Triumf pozwolił mistrzowi z lat 2008-2009 opuścić przedostatnie, 23. miejsce w klasyfikacji generalnej. Teraz jest 18.Martina przeskoczył jeszcze Jamie Green (Audi).

Spośród zawodników Mercedesa jak w kwalifikacjach najlepiej wypadł Paul di Resta. Jak w kwalifikacjach zajął 4. pozycję.