Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM, kwalifikacje na Brands Hatch: Pierwsze pole position Tomczyka w BMW, klęska Mercedesa

2013-05-18 - G. Filiks     Tagi: BMW, Wyniki, DTM, Brands Hatch, Tomczyk, Kwalifikacje
Martin Tomczyk wygrał kwalifikacje DTM po raz pierwszy od prawie dwóch lat, pokonując w walce o pole position na krótkiej wersji toru Brands Hatch       Mike'a Rockenfellera i Augusto Farfusa.

Były mistrz serii, który nie ruszał do wyścigu ze szpicy stawki odkąd został kierowcą BMW, dyktował tempo w Q3, a następnie podtrzymał tę formę na finałowy segment zmagań. Uzyskał czas 0:41.158, lepszy niż wynik drugiego Rockenfellera o 0.035 sekundy. Trzeci Farfus stracił kolejne 0.004 sekundy. W Q4 zdecydowanie najwolniej pojechał Joey Hand, ale czwarte pole to i tak życiowy wynik Amerykanina. Jako piąty zakwalifikował się obrońca tytułu Bruno Spengler, szóste miejsce zgarnął Timo Scheider. Tegoroczny debiutant Marco Wittmann po ustanowieniu najlepszego czasu na treningu, w kwalifikacjach zdobył siódmą pozycję. Czołową dziesiątkę uzupełnili Andy Priaulx, Edoardo Mortara oraz Miguel Molina, który był najszybszy w Q2. Najlepszy z kierowców Mercedesa, zwycięzca zeszłorocznej edycji wyścigu na Brands Hatch - Gary Paffett, zajął dopiero 12 lokatę. Mało brakowało, a Brytyjczyk nawet nie przebrnąłby Q1. W samej końcówce pierwszej części czasówki z premiowanej awansem dalej szesnastki wypchnął go rodak Jamie Green, uzyskując szósty rezultat. Jednak zawodnikowi Audi szybko go skasowano, ponieważ rozpoczął mierzone okrążenie 0.1 sekundy po wywieszeniu flagi w szachownicę. Tym samym został z 18. miejscem.