Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Formuła E: Piquet Jr zostaje mistrzem podczas dramatycznego finału sezonu w Londynie

2015-06-28 - G. Filiks     Tagi: Bird, Wyniki, Piquet, Formuła E, Wyścigi, Napęd elektryczny
Nelson Piquet Jr został pierwszym w historii mistrzem elektrycznej Formuły E podczas pełnego emocji finałowego wyścigu sezonu 2014/15 w Londynie.

Dramatyczne zawody wygrał startujący u siebie Sam Bird. Minął metę drugi, ale pierwszemu Stephane Sarrazinowi doliczono karne 49 sekund (równowartość przejazdu przez aleję serwisową) za zużycie więcej energii niż pozwalają przepisy, gdy bronił się przed faworytem lokalnej publiczności. Nawet kilkukrotnie doszło między nimi do kontaktu. Sarrazin po karze spadł w tabeli wyników na przedostatnie miejsce.

Piquet Jr ruszający z odległego 16. pola, musiał atakować i to robił. Zyskał cztery pozycje na starcie (wyścig nie rozpoczął się za samochodem bezpieczeństwa dzięki wyrównaniu nawierzchni pierwszego zakrętu), następnie oszczędzał energię, by wykonać pit-stop później niż rywale. Brazylijczyk wrócił z postoju na dziesiątej lokacie, po czym wyjechał safety car i skasował różnice czasowe między kierowcami. Neutralizację spowodował wypadek Fabio Leimera.

Po restarcie Piquet Jr został przepuszczony na dziewiąte miejsce przez zespołowego kolegę Olivera Turveya. Na kolejnym okrążeniu przeprowadził kluczowy manewr wyprzedzania na Salvadorze Duranie. Kluczowy, ponieważ dzięki niemu wysunął się na pozycję dającą tytuł.
Główny rywal Brazylijczyka do mistrzostwa - zwycięzca wczorajszego wyścigu Sebastien Buemi, przegrał przez piruet krótko po pit-stopie, który kosztował go pozycję na rzecz rodaka Piqueta - Bruno Senny.

Buemi desperacko próbował wrócić przed siostrzeńca legendarnego Ayrtona Senny i nawet zrównał się z nim na ostatnim kółku, ale jedyne co z tego wyszło, to drobna kolizja, która nic nie dała 26-latkowi.Choć Buemi rozpoczynał wyścig dziesięć miejsc przed Piquetem, uległ mu w pojedynku o mistrzostwo różnicą jednego punktu.

Ostatni z pretendentów do tytułu - Lucas di Grassi, finiszował pomiędzy Buemim i Piquetem, wobec czego pozostał na trzeciej lokacie w generalce.

Obok Birda na podium stanęli obaj kierowcy zespołu Dragon - Jerome d'Ambrosio oraz Loic Duval.Poza Leimerem, odpadli jeszcze Nick Heidfeld, Jarno Trulli i Sakon Yamamoto. Yamamoto jak Leimer debiutujący tego weekendu w Formule E, wpadł na Trullego i miał trzeci wypadek w ciągu dwóch dni.