Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Castroneves przechytrzył burzę w kwalifikacjach w Alabamie
IndyCar: Castroneves przechytrzył burzę w kwalifikacjach w Alabamie

2015-04-26 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Kwalifikacje, IndyCar, Alabama, Barber, Castroneves
Helio Castroneves zdążył przed burzą i wygrał kwalifikacje do wyścigu IndyCar na torze Barber Motorsports Park w Alabamie.

Ze względu na nadciągające pioruny, czasówkę skrócono o 100 sekund. Kierowców w Fast Six minutę wcześniej uprzedzono, że tak się stanie, ale coraz silniejsze opady deszczu nie pozwoliły nikomu pobić rezultatu Castronevesa, który miał zanotowane 1:07.1925 Zawodnik zespołu Penske zdobył drugie pole position w rzędu w IndyCar i drugie w karierze na obiekcie Barber. Ogólem, wystartuje z pierwszego pola już 43. raz.

Team Penske zajął trzy pierwsze miejsca. Castroneves pokonał o niespełna 0.2 sekundy aktualnego mistrza amerykańskiej serii wyścigowej Willa Powera oraz o 0.4458 sekundy Simona Pagenauda. Spośród reszty, najlepiej wypadł zwycięzca ostatnich zawodów w Long Beach i poprzedni czempion IndyCar, Scott Dixon. As ekipy Ganassi stracił do Castronevesa pół sekundy.

W czołowej dziesiątce sklasyfikowano aż ośmiu kierowców z obozu Chevroleta. Jedynymi reprezentantami Hondy w niej byli ósmy Graham Rahal oraz dziesiąty James Hinchcliffe.
Zupełnie nie powiodło się ostatniemu kierowcy Penske i liderowi klasyfikacji generalnej sezonu Juanowi Pablo Montoi. Kolumbijczyk zmagający się z ustawieniami bolidu, zajął dopiero 15. miejsce.

W pierwszej rundzie rywalizacji odpadł m. in. też Ryan Hunter-Reay. Mistrz IndyCar z 2012 roku, ostatni triumfator wyścigu Indianapolis 500 oraz dwukrotny zwycięzca zawodów w Alabamie wylądował na 18. pozycji, spowolniony na decydującym okrążeniu przez Francesco Dracone.Rodolfo Gonalez debiutujący w IndyCar po otrzymaniu kokpitu w zespole Dale Coyne Racing, uplasował się na 21. lokacie. Gorsi byli tylko Carlos Munoz i wspomniany Dracone.