Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Castroneves wygrał kwalifikacje do finałowego wyścigu sezonu, Power przedostatni

2014-08-30 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Kwalifikacje, IndyCar, Power, Fontana, Castroneves
Helio Castroneves podbudował swoje szanse na mistrzostwo serii IndyCar, zdobywając pole position do finałowego wyścigu sezonu na owalu Auto Club Speedway w kalifornijskiej Fontanie i plasując się 20 pozycji przed rywalem do tytułu Willem Powerem.

Power, który jest liderem klasyfikacji generalnej, po dwóch fatalnych okrążeniach pomiarowych zakończył kwalifikacje dopiero na 21., przedostatnim miejscu. Castroneves wykonywał swój przejazd jako ostatni i wygrał z wynikiem 218.540 mil na godzinę (średnia prędkość).

Brazylijczyk był o blisko 6 mph lepszy niż Power i dzięki zdobyciu pole position zniwelował stratę punktową do Australijczyka do równych 50 oczek, a za zwycięstwo w ostatniej rundzie sezonu kierowca otrzymuje dwa razy tyle. Obok Castronevesa jutro wystartuje kolejny zawodnik zespołu Penske - Juan Pablo Montoya. Trzecią lokatę wywalczył Josef Newgarden. Amerykanin był przekonany, że mógłby wylądować na pole position, gdyby obrał lepszą linię jazdy na pierwszym okrążeniu pomiarowym.

Podobną historię miał Takuma Sato. Japończyk zajmował pierwsze miejsce po pierwszym kółku, ale wolniejsze drugie zdegradowało go na 4. miejsce. Eda Carpentera gorsze drugie okrążenie ściągnęło aż na 14. pozycję. Bezpośrednio przed nim wyruszy Simon Pagenaud, który traci 81 punktów do Powera i jak Castroneves jeszcze ma szanse na mistrzostwo.