Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Power na pole position do pierwszego wyścigu nowego sezonu
IndyCar: Power na pole position do pierwszego wyścigu nowego sezonu

2016-03-13 - G. Filiks     Tagi: IndyCar, Power, Penske, St Petersburg, Kwalifikacje, Wyniki
Will Power efektownie wygrał kwalifikacje do inauguracyjnego wyścigu sezonu 2016 amerykańskiej serii IndyCar na ulicznym torze w Saint Petersburgu na Florydzie.

Czasówka była popisem całego zespołu Penske - czterej reprezentanci tego teamu zajęli cztery pierwsze miejsca.

Power - mistrz IndyCar z 2014 roku - zdobył swoje szóste pole position w St. Petersburgu w ciągu siedmiu ostatnich lat. Australijczyk miał wypadek na pierwszym treningu, ale w dwóch kolejnych już dyktował tempo, a w kwalifikacjach potwierdził swoją wyższość nad rywalami.
W Q2 przebił własny rekord toru sprzed roku o ponad 0,6 sekundy, notując czas 1:00,0658.

W Fast Six trochę zwolnił na używanych "czerwonych" oponach, ale rezultatem 1:00,2450 wyprzedził o 0,1971 sekundy najbliższego rywala Simona Pagenauda.

W drugim rzędzie startowym ustawią się Helio Castroneves oraz Juan Pablo Montoya. Co ciekawe, najszybsi czterej kierowcy ruszali z dokładnie tych samych pozycji do zeszłorocznej edycji zawodów w St. Petersburgu.

Najlepszy z reszty stawki był obrońca mistrzowskiego tytułu Scott Dixon, słabszy od Powera w Fast Six o 0,2945 sekundy. Do finałowego segmentu wszedł jeszcze Ryan Hunter-Reay. Był jedynym kierowcą z obozu Hondy uczestniczącym w nim i stracił do pole position aż 0,6353 sekundy.

James Hinchcliffe wracający po wypadku na treningu przed ubiegłorocznym Indianapolis 500 i długiej przerwie zajął 9. pozycję.
Debiutanci mający na koncie starty w Formule 1 - Max Chilton oraz Alexander Rossi - znaleźli się tylko na pozycjach 17. i 19.

Zresztą zarówno w zespole Chip Ganassi Racing, jak i w ekipie Andretti Autosport, aż trzech z czterech kierowców odpadło w Q1.

Aktualny mistrz Indy Lights - Spencer Pigot był ostatni.