Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Hinchcliffe rzutem na taśmę pokonał Sato w pasjonującym wyścigu ulicami Sao Paulo
IndyCar: Hinchcliffe lepszy od Sato w pasjonującym wyścigu ulicami Sao Paulo

2013-05-05 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, IndyCar, Sao Paulo, Wyścig, Hinchcliffe
James Hinchcliffe wygrał emocjonujące zawody IndyCar na ulicznym torze w brazylijskim Sao Paulo, odbierając prowadzenie Takumie Sato w ostatnim zakręcie finałowego okrążenia.

Kanadyjczyk próbował wyprzedzić Japończyka już jedno kółko wcześniej, ale ten obronił się kontrowersyjnym manewrem. Przy drugiej próbie Sato znów chciał bezpardonowo zablokować Hinchcliffe, jednak tym razem kierowca Andretti Autosport natychmiast przeskoczył na drugą stronę jego bolidu i po raz pierwszy zdobył pozycję lidera mając metę w zasięgu wzroku. Przeciął ją zaledwie 0.3464 sekundy przed reprezentantem stajni Foyt. Hinchcliffe jako pierwszy odniósł drugie zwycięstwo w sezonie 2013, zaś Sato mimo przegrania walki o triumf awansował na czoło klasyfikacji generalnej.

W środkowej fazie wyścigu Takuma rywalizował o prowadzenie z obecnym mistrzem IndyCar Ryanem Hunter-Reayem, ale ekipa Foyt postanowiła ściągnąć go na dodatkowy pit-stop, zamiast polecić próbę oszczędzania paliwa. Dzięki temu - oraz nadspodziewanie długiej żywotności zdartych czerwonych opon podczas finałowego przejazdu - Sato pozostał wśród liderów do samego końca. Jeszcze kilka okrążeń przed końcem głównym konkurentem Sato był nie Hinchcliffe, lecz Josef Newgarden, siedzący mu na ogonie i dysponujący jednym 'Push to Pass'. Amerykanin, który wystartował z ostatniego pola, wykonał parę
solidnych podchodów,. Na jeden z nich Sato znów odpowiedział nadwyraz żywiołową obroną.
Newgarden nie potrafił jednak dopiąć swego, a zaraz potem zaczął dodatkowo mieć problemy z tylnymi oponami i spadł za Marco Andrettiego oraz Oriola Servię - kierowców, jacy wcześniej prowadzili zawody.

Andretti podczas finałowego okrążenia zdobył trzecie miejsce, dzięki czemu awansował na pozycję wicelidera tabeli łącznej. Servia zajął czwartą lokatę.Wyścig w Sao Paulo był ciekawy od startu do mety i w jego trakcie działo się wiele różnych historii. Wszystkich ich nie sposób opisać, ale bohaterska rywalizacja Tony'ego Kanaana musi zostać odnotowana.

Brazylijski weteran przystąpił do wyścigu z kontuzją prawej ręki, spowodowaną wypadkiem dwa tygodnie temu w Long Beach. Nie mógł w pełni obejmować kierownicy, mimo to podczas środkowego etapu zawodów pokazał znakomite tempo i dwukrotnie wychodził na prowadzenie, zanim skończyło mu się paliwo.Weekend był katastrofalny dla zespołu Penske. Will Power, który wygrał wszystkie trzy poprzednie edycje wyścigu ulicami Sao Paulo, po starcie z odległego 22. pola wyszedł na 11. miejsce i zyskiwał pozycję co okrążenie, ale zdefektował mu bolid.

Helio Castroneves też ruszył z tyłu stawki i spędził większość wyścigu na odrabianiu strat spowodowanych paroma drobnymi incydentami, z których nie wszystkie były jego winą.Hunter-Reay prowadził we wczesnej fazie zmagań, lecz wypadł z gry o czołowe pozycje, kiedy przebił oponę i zjechał na awaryjny pit-stop.

Następną eliminacją IndyCar będzie najbardziej prestiżowy wyścig sezonu - Indianapolis 500. Słynne zawody już 26 maja.