Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Pagenaud na pole position w Alabamie
IndyCar: Pagenaud na pole position w Alabamie

2016-04-24 - G. Filiks     Tagi: IndyCar, Pagenaud, Alabama, Barber
Simon Pagenaud przewodzący klasyfikacji generalnej IndyCar zdobył swoje trzecie pole position w amerykańskiej serii wyścigowej, wygrywając jej kwalifikacje do GP Alabamy na torze Barber Motorsports Park.

Czasówkę rozegrano według zmienionego formatu. Dla podgrzania emocji skrócono finałowy segment "Fast Six" z 10 do zaledwie 6 minut, jednocześnie zagwarantowano wszystkim jego uczestnikom jazdę przy zielonej fladze. Pagenaud wykręcił czas 1:06,7262 i pokonał o 0,2159 sekundy kolegę z Team Penske - Willa Powera, który w przeszłości trzykrotnie startował tutaj z pierwszego pola.

Trzecie miejsce zajął Josef Newgarden, który w zeszłym roku odniósł w Alabamie pierwszy triumf w IndyCar.

Obok zawodnika Ed Carpenter Racing ruszy obrońca mistrzowskiego tytułu Scott Dixon.

Piąty był Sebastien Borudais, drugi obok Pagenauda francuski kierowca w "Fast Six". W drugiej rundzie czasówki ustanowił nowy rekord toru - 1:06,6001, ale w ostatniej zwolnił o 0,6964 sekundy. Do finałowej rundy wszedł jeszcze - po raz pierwszy w tym sezonie - Graham Rahal. Był najlepszy z reprezentantów Hondy, lecz stracił do pole position 0,9126 sekundy.

W drugiej rundzie zmagań Helio Castroneves dla zaoszczędzenia opon wykonał tylko jedno okrążenie pomiarowe i zabrakło mu do awansu 0,0229 sekundy.
Porażka na całej linii przytrafiła się Juanowi Pablo Montoi. Wicemistrz nie potrafił wykrzesać przyczepności z opon na tyle, że wylądował na ostatnim miejscu.

Rozczarowali też m. in. kierowcy AJ Foyt Enterprises - Takuma Sato oraz Jack Hawksworth. Po obiecującej jeździe na treningach, w kwalifikacjach uplasowali się dopiero na pozycjach 16. i 14.