Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Power z rekordem okrążenia w kwalifikacjach do pierwszego wyścigu w Detroit

2015-05-30 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Kwalifikacje, IndyCar, Power, Belle Isle, Detroit
Will Power wygrał kwalifikacje do pierwszego tego weekendu wyścigu IndyCar w Detroit ustanawiając nowy rekord okrążenia ulicznego toru Belle Isle.

Obrońca mistrzowskiego tytułu, wicelider klasyfikacji generalnej sezonu 2015 oraz drugi kierowca ostatniego Indianapolis 500 i bez tego zdobyłby pole position, już pierwszym czasem uzyskanym w sesji Fast Six. Ale postanowił pokonać jeszcze jedno kółko, na którym zanotował rekordowy rezultat 1:16.0941. Przypomnijmy, że bolidem z nowym pakietem aerodynamicznym Chevroleta Power uzyskał rekord okrążenia również w St. Petersburgu.

Pierwsze kwalifikacje w Detroit zostały zupełnie zdominowane przez zawodników zespołu Penske - wszyscy czterej weszli do Fast Six. Drugi ze stratą 0.0259 sekundy był Helio Castroneves. Trzykrotny zwycięzca w Detroit nie założył nowych opon na decydującą batalię. Trzecia pozycja przypadła liderowi generalki i triumfatorowi Indy 500, Juanowi Pablo Montoi.

Jedynym, który wmieszał się pomiędzy asów Penske, był Takuma Sato z ekipy AJ Foyt - poprzedni rekordzista toru Belle Isle. Japończyk przez chwilę przewodził tabeli wyników, by ostatecznie wywalczyć 4. pole startowe i wyprzedzić Simona Pagenauda oraz Sebastiena Bourdaisa z KVSH Racing.
Zdobywca pole position do Indianapolis 500 - Scott Dixon, musiał zadowolić się 7. miejscem. Przegrał awans do Fast Six o 0.0415 sekundy. Sklasyfikowany bezpośrednio za nim Stefano Coletti zdobył najwyższe pole startowe w karierze.

Jak to zwykle bywa, oglądaliśmy kilka wielkich rozczarowań.

Josef Newgarden nie wyszedł z pierwszej części kwalifikacji po tym, jak półtorej minuty przed końcem rywalizacji uderzył w ścianę i spowodował czerwoną flagę. Amerykaninowi skasowano za to dwa najlepsze czasy, a wielu jego rywali zostało pozbawionych ostatniej szansy na poprawę wyniku.Wpadkę zaliczył też Tony Kanaan. Najszybszego kierowcę na treningu postawiło bokiem na tylnej prostej i chociaż nie zaliczył dzwona, po tym incydencie nie potrafił wyjść z grupy.